Здрав(н)ите равносметки на една министърка

Политика

28-12-2012, 08:35

Снимка:

БГНЕС

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

Деси Атанасова е доволна от направеното през годината

Реализирах всички заявени от мен приоритети като здравен министър за тази година, не успях да реша само проблема с избора на екип в лечебните заведения.

Това заяви в интервю за БТА министърът на здравеопазването Десислава Атанасова.

При всички случаи промените в българското здравеопазване са факт и смятам да ги продължа и през 2013 година, каза министърът. Тя добави, че очаква резултатите да стават все по-отчетливи и да бъдат усетени като от пациентите, така и от здравните работници.

Всички заявени от мен приоритети при избирането ми за министър на здравеопазването в Народното събрание, са реализирани през изминалата година и това са подобряване на работата на спешната медицинска помощ, стимулиране на кариерното развитие и специализациите на лекарите, реализиране на оперативните програми в здравеопазването, рязко подобряване на дейността на фонда за лечение на деца, въвеждането на пълната забрана за тютюнопушене на закрити обществени места, засилване на контролната дейност на МЗ при управлението на лечебните заведения, каза министър Десислава Атанасова. Всичко това е реалност и трудно може да бъде оспорено, заяви тя.

Според здравния министър през годината са направени доста неща, но най-доброто и най-правилно решение е било отпадането на лимита за лечение на деца. В ускорен порядък

бяха направени и промени в лекарствената политика, бяха приети всички необходими нормативни промени - те са факт и дават резултат, коментира тя. Вярно е, че не успях да се преборя за диференцирана по-ниска ставка на ДДС за лекарства, но пък в същото време заложихме такива механизми, че пациентът да плаща по-малко за лекарства, каза Десислава Атанасова.

Единственото, което не успях да реализирам от заявените от мен приоритети, е премахването на таксата "избор на екип" в болниците, посочи здравният министър. Тя отбеляза, че е необходимо да се намери механизъм добрите лекари да бъдат адекватно възнаградени. По този начин няма да се налага те да искат пари на ръка и да сме свидетели на грозни сцени лекар да

бъде с белезници заради взети 50 лева. Моята идея беше изборът на екип да се прави чрез доброволните фондове или чрез допълнителна здравна застраховка. Оставям си малко несвършена работа за 2013 година, каза министърът на здравеопазването.

Неподписването на Националния рамков договор за 2013 г. е решение на съсловната организация и ние не можем да го оспорим, приемаме го такова, каквото е. Това няма да доведе

до някакви последствия в съвместната ни работа. След като съборът на лекарите не е дал мандат на управителния им орган да подписва НРД, трябва да намерим друг механизъм и този, който намерихме е чрез промяна в Закона за здравното осигуряване, каза министър Атанасова. Тя посочи, че държавата, парламентът, НЗОК задължително трябва да гарантират, че на 1 януари 2013 г. нито един пациент няма да остане без достъп до медицинска помощ. След Нова година промяната ще бъде разгледана и на второ четене, уточни здравният министър.

По думите ѝ планираните четири нови клинични пътеки не могат да бъдат договорени, защото няма да има нов НРД.

За тях е имало предвидени средства без това да натовари в повече бюджета на НЗОК, защото засягат малко хора. Министър Десислава Атанасова открои специално пътеката за будна кома, по която са били предвидени мероприятия. Имаме идея, която ще се осъществи вероятно догодина, да предоставим една сграда за създаване на център за лечение и грижи за хората в будна кома, посочи здравният министър. Имаме подкрепата и съдействието на Столична община за сградата, но за съжаление нямаме клиничната пътека. Дори и сега да предоставим сградата, дейността не е обезпечена финансово, коментира министър Атанасова.