Бум, тряс, прас за Нова година

Животът

29-12-2012, 18:23

Снимка:

БГНЕС

Автор:

Sofiautre

Всичко от Автора

По това време много българи се зареждат с фойерверки, пиратки и всякакви гърмящи средства

Пиробатериите са все по-търсени покрай Нова година.

През последните години все повече в специализираните магазини за пиротехнически ефекти започнаха да се търсят така наречените пиробатерии – кутии с един или два фитила, които изстрелват различен брой огнени топки, които при възпламеняване на различна височина възпроизвеждат различни по вид и цвят звукови и светлинни ефекти. Цените им са различни, но всеки желаещ да зарадва себе си и семейството си с красиви фойерверки може да плати за една кутия от 10 до 30 лева. За истинските фенове има и пиробатерии за 50-80 лева, а в някои случаи, когато се произвеждат няколкостотин изстрела цените стигат и до над 100 лева.

Доста се търсят и римските свещи и ракетите, но не са малко и тези, които предпочитат традиционните пиратки. Тези, които някога в миналото са преживели неприятен инцидент с пиратка, обаче предпочитат само да ги купят и да ги дадат на друг да ги използва или просто да заложат на нещо по-безопасно като конфетите и бенгалския огън.

Цените са различни - от стотинки до почти 100 лева в зависимост от конкретните предпочитания. Пиратки могат да се намерят за по няколко лева кутия. Няколко лева може да излезе и римска свещ, но може да е дори 60 - 70 лева. Фонтани могат да се намерят от 1.50 лева и от над 20 лева, а ракетите – от няколко лева до 30-40 лева.

Една от най-важните препоръки преди Нова година си остава внимателно да се четат и спазват инструкциите за употреба, за да няма пострадали в празничната нощ. Важно е и фойерверките да се купуват само от лицензирани търговци.

Според Наредбата за обществения ред на територията на Столична община, Коледа и Нова година са единствени дни от годината, когато в София се разрешава използването на пиротехнически изделия без ограничение. През всички останали дни те не могат да се използват след 22:00 часа, а в някои случаи и след 20:00 часа.

Според Българския институт по стандартизация фойерверки не трябва да се дават в ръцете на деца, които нямат 12 години. Фойерверките имат три категории на безопасност. Попадащите в категория 1 пиротехнически средства за забавление имат много ниска степен на опасност и пренебрежимо ниско ниво на шум и са предназначени за употреба в ограничени пространства, включително в жилищни сгради.

Тези от категория 2 представляват ниска степен на опасност и ниски нива на шум и могат да се употребяват на открито в обособени пространства. Попадащите в категория 3 фойерверки имат средно голяма степен на опасност, предназначени са за употреба на открито в обширни открити пространства, а нивото им на шум не вреди на човешкото здраве.

Според това, в коя категория попадат фойерверките има и възрастови ограничения за употребата им. Тези от първата категория не трябва да се дават на деца под 12 години, ограничението за попадащите във втора категория е 16 години, а за трета – 18-годишна възраст.