Настинката - сериозен проблем при децата

Животът

29-01-2013, 06:30

Снимка:

интернет

Автор:

Plovdivutre.bg

Всичко от Автора

Навременната и правилна намеса спасява от големи усложнения

Зима е, времето на дебнещи ни болести.

Възрастният човек понася по-леко респираторните заболявания, отколкото малките деца. Този тип болести започват с инфекция и рязко или постепенно повишаване на температурата до 39-40 градуса. Понякога са съпроводени с отпадналост, лош сън, а температурата може да се повиши незначително. В първия случай родителите най-често незабавно търсят помощ от лекар, а във втория, като не виждат сериозна заплаха, решават да изчакат, пише здраве.bg.

Всъщност опасността от респираторните заболявания и в двата случая е напълно еднаква. Организмът на детето не е в състояние да се справи сам с инфекцията и ако още от първия ден не започне неговото интензивно лечение, последствията от заболяването могат да бъдат сериозни.

Лигавиците на носа, глътката и гърлото на кърмачето са много по-нежни, отколкото при възрастните. Под въздействието на вирусите те моментално се възпаляват и силно се подуват. Детето започва да диша трудно, като изпитва остър недостиг на кислород, който в някои ситуации е дори животозастрашаващ.

Внезапно през нощта се появява силна кашлица и детето започва да се задъхва. Причината за това е оток на лигавицата на гърлото и рязкото стесняване на дихателните тръби.

Ако това се случи, незабавно повикайте бърза помощ, а докато я чакате, проветрете помещението и осигурете достъп на повече кислород. Вземете детето на ръце и го дръжте във вертикално положение, дайте му топла напитка, поставете краката му в съд с топла вода.

Вирусите могат да поразяват не само дихателните пътища. Те бързо проникват в кръвта и предизвикват натравяне на организма. Най-много от това страдат сърдечно-съдовата и нервната система. За поражения в съдовете свидетелства кръвотечението от носа. В това състояние детето не трябва да се поставя легнало по гръб. Опитайте се да спрете кръвта. С внимателни въртеливи движения поставете в ноздрата , от която тече кръвта, памучен тампон с растителна мазнина или вазелин, а върху областта между очите поставете кърпа, намокрена със студена вода.

Детето трябва да се постави върху леглото на една страна, за да възпрепятствате попадането на кръвта в носоглътката, трахеята и стомаха. Ако кръвта тече и от двете ноздри, вземете детето на ръце и го дръжте така, че неговата глава да бъде леко наведена напред.

Интоксикацията често е съпроводена от висока температура, повръщане, изгубване на съзнанието, конвулсии. Последните са особено опасни, тъй като са съпроводени с нарастване на кислородната недостатъчност. Намалява сърдечната дейност и ако на детето не се окаже бърза помощ, краят може да е фатален.

В никакъв случай не взимайте детето на ръце, не го тресете, не му давайте вода, не го завивайте, не шумете и не включвайте силна светлина. В очакване на бърза помощ отворете прозореца и поставете детето върху леглото на една страна. Отпуснете дрехите му, почистете носа с памучен тампон, поставете мокра кърпа върху челото. Ако детето започне да посинява, трябва да създадете движение на въздуха над него, поставете електрическа възглавница върху краката му и започнете да му правите изкуствено дишане.

През първите дни от заболяването децата често отказват да се хранят. Не трябва да го насилвате. Давайте му повече течности - често, но по малко. Бъдете винаги около него, защото то може да се нуждае от вашата помощ във всеки един момент.