Усукваме яспис и лазурит в мартениците за късмет

В работилничка към природонаучния музей всеки може сам да изработи амулет за любим човек

Минерали за здраве, любов, късмет и избистряне на мисълта са усукани в прекрасните мартеници, които са част от тазгодишната експозиция на Природонаучния музей. С най-силно въздействие са камъните на късмета - яспис, лазурит, син слънчев камък, обсидиан, серпентинит, лабрадорит, аметист и тъмните ахати.

Както и миналата година и тази мартеничките на Природонаучния музей се предлагат на символичната цена от 0,50 лв. Работното време на музея е от понеделник до петък от 9 до 17 часа.

В последните дни на февруари пък музейните уредници организират работилничка за мартеници, където срещу цената на входен билет за музея всеки може да изработи с много любов свои мартенички и да ги подари на близките си хора, като сам избере минералите, които да вплете в бялата и червената нишка.

В българската традиция празникът на баба Марта е символ на пролетта и носи пожелание за здраве и плодородие. В миналото мартениците са изпълнявали ролята на амулети, които е трябвало да предпазят тези, който ги носят от беди и нещастие. Затова при изработването им мартениците трябва да бъдат заредени с много положителни емоции.

Какви са тазгодишните тенденции на пазара на мартеничките вижте тук