Избрани Новини
Червената църква грейва
121 прожектори и лампи ще привличат туристи и през нощта
Червената църква до Перущица, един от най-забележителните раннохристиянски паметници в Югоизточна Европа, е готова да посрещне своите посетители. Проектът, чието задание е консервация и укрепване на съществуващите руини от църквата, път до нея, приемна сграда и паркинг за автомобили, вече е завършен. Специално художествено осветление с 14 прожектори и 107 лампи ще привлича туристите и през нощта.
Построен е буферен паркинг, от който туристите ще вървят пеш 700 метра до храма по новоизграден път от бетонови павета. Наложи се да се правят нови подпорни стени и защитно съоръжение, защото пътят е до голям напоителен канал, обясняват от фирмата, обновила обекта.
До Червената църква е построена и 300 квадратни метра приемна сграда. Тя е разделена на 8 изцяло климатизирани зали, в които ще има информационен център и охрана. Изграден е и водопровод, канализация, целият обект е с видеонаблюдение. Църквата е укрепена с нова метална конструкция.
Червената църква край Перущица е недействаща, ранносредновековна, ранновизантийска базилика с внушителни размери – 32/26 м. Благодарение на запазените елементи може да се изгради приблизителна идея за общия вид на сградата. Куполът с диаметър 8 м се е издигал на височина около 27 м.
Днес от величествената сграда са запазени само отделни стени и части от купола. Най-високата част била централната зала - във всяка от четирите посоки е имало полуцилиндрични ниши, покрити с купол. От северната и от южната страна на сградата е имало издадени навън отделения. В северното отделение е имало басейн, облицован с розов мрамор, който е служел първоначално като терма, а по-късно в него са се извършвали кръщенията на новите християни - баптистерий.
Църквата е била изключително богато украсена, подът - покрит с мозайка, а стените, облицовани донякъде с мраморни плочи, били покрити с красиви стенописи.
Уникална нейна особеност е северният олтар. Подобно разположение е рядкост в християнската архитектура. Майсторството на нейните иконографи пък е високо оценено и дори ЮНЕСКО причислява техните фрески към образците на раннохристиянската живопис, подобно на тези от базиликата в гр. Равена (Италия), църквата "Св.Димитър" в Солун и църквата "Св.София" в Цариград.
Топ Новини