Избрани Новини
Мъри: Искам феновете да ни подкрепят и като губим
Не мога да работя без напрежение, твърди треньорът на канарите
Старши треньорът на Ботев (Пд) Станимир Стоилов даде голямо интервю пред "Тема Спорт". Специалистът разкри вижданията си по всички най-интересни теми, свързани с "канарчетата".
Г-н Стоилов, каква е личната ви равносметка за тези сто дни начело на Ботев. Такъв е "имунизационният" срок, който се дава на всеки новоназначен на висока длъжност?
- Успяхме да свършим доста работа за това време. Както и да променим малко игровия облик на отбора. Все още обаче нещата в този аспект са свършени под половината. Важно е да се отбележи също така, че успяхме да огледаме добре нашите млади футболисти. Трябва да има последователност и честност към играчите.
Някой в клуба прави ли ви "ревизия"?
- Имам добра комуникация първо с Александър Александров като спортен директор. Коментираме често развитието на отбора, начина на игра. Същото е и с президента. По-рядко със собственика. Така че добре се разбираме всички. Не искам да сме подвластни на резултати. Тоест, ако днес спечелим, всички да са в еуфория, а ако загубим, да правим трагедии.
Как ви приема публиката на Ботев?
- Ние се опитахме да спечелим един изключително важен мач за историята на клуба. Заради традициите, заради феновете, които искаха да спечелим дербито срещу Левски. Той беше много важен. За себе си подкрепа не искам. Желанието ми е само хората да подкрепят Ботев и да уважават тима. Когато отборът печели, е лесно да бъде подкрепян от всички. Искам обаче тази подкрепа да я видя и когато губим.
Говорейки за мача с Левски, резултатът ли беше приоритет или по-скоро играта?
- За мен беше по-важно да уцелим точната стратегическата концепция. Защото Левски са по-напред от нас, треньорът работи по-дълго време. И основните виновници да намерим тактическата идея са играчите. Те са хората, които трябва да приемат идеята Ботев да се развива.
Ако мачът беше завършил 0:0 и бяхте играли по този начин, пак ли щяхте да сте доволен?
- Естествено, че не. Никога не се радвам на равен. Макар и да оценявам реално начина и стила ни на игра. Забележете, че ние в този мач почти не допуснахме ситуации пред нашата врата. Това е много важно. Само за сравнение, срещу Славия допуснахме два гола и още две-три стопроцентови ситуации пред нашата врата.
Как виждате Ботев в дългосрочна перспектива?
- Има нужда от време, за да се завърши базата. В момента и часа, в който и първият, и вторият, и младежкият ни отбор се преместят на тази база, оттогава може да започне тиктакането за Ботев. Сега сме все още прекалено разпилени. Затова е важно, че усилията на собственика са насочени към завършването на базата. Имаме всички условия за работа, но пак ще кажа, че сме разпилени като клуб. Към нас, треньорите, не трябва да се правят компромиси. Без значение кой какъв е и що е. Трябва всеки да дава максимума от себе си като знания. А резултатите дали ги има или не, е отделен въпрос. Когато се подредим като клуб и имаме базата, треньорите ще са хората, които ще правят бъдещите звезди на Ботев. Затова изискванията към тях ще бъдат двойно и тройно по-високи.
Не се ли притеснявате, че клубът често сменя наставниците при това ръководство?
- Никога не е приятно, когато тези смени стават често. Особено когато има положителни резултати. В крайна сметка аз си върша работата така, както мисля за добре. А оттам нататък си има собственик, който преценява аз и моят щаб колко време да останем на работа. Моята цел, откакто съм дошъл, е да работя честно, отговорно и по най-добрия начин за Ботев.
Как ще коментирате напрежението в клуба и в Пловдив като цяло?
- Хубаво е, че в град като Пловдив има много фенове, които си обичат отбора. Всекидневно живеят с неговите успехи и проблеми. Но аз лично съм свикнал да работя под напрежение. За мен това е съвсем нормално. То е част от работата ми. Както не мога без тренировъчен екип, така не мога и без напрежение. Ако няма такова, няма да се чувствам добре.
В Ловеч обаче това нещо го нямаше...
- Вижте и там има хора, които си обичат отбора. Там собственикът има сериозни изисквания и към тима, и към треньора. Така че там не е малко напрежението. Аз никога няма да се примиря играчите ми да играят посредствено. Ще търся начин да ги развия, да ги заставя да играят по-добре. Всеки ден ще им поставям нови стъпалца за изкачване.
Колко време ще трябва, за да кажете, че Ботев има стилче на игра. В Левски това се получи след втората година, а за стил да не говорим?
- Засега няма. Има някакви наченки на това, но все още е рано да се правят заключения. Така че да не бързаме.
Спокойно ли се разхождате по улиците и феновете на Локо Пд как се отнасят с вас?
- Между привържениците в Пловдив има специално уважение. Нормално е всеки да защитава своя отбор, но се вижда, че има разбирателство между тях. Въобще изключително възпитани хора са.
Как трябва да изглежда тимът след две години в спортно техническо и организационно отношение?
- Имам желание дотогава отборът да бъде съставен от български кадри. Това е основното нещо. Не съм привърженик на големите селекции и смятам да взимаме по един-двама нови футболисти от лятото нататък. И по-важното е те да разбират идеята Ботев.
Лятната селекция в главата ли ви е вече?
- Естествено, че работим по това нещо. Ако нямаме някакви големи сътресения в представянето през тази пролет, не виждам смисъл от привличането на повече от един или двама нови. Естествено, ако продадем някого, тогава също можем да се подсилим.
Можем ли да видим младоци като Хичо, Балтанов, Домовчийски на "Христо Ботев"?
- Ботев е бил разкъсван от проблеми в последните десет години и няма адекватна школа. Тепърва започва да се гради. Но има няколко таланти, които в най-скоро време трябва да покажат качества.
Не ви ли притеснява тази тримесечна зимна пауза в първенството?
- Мен лично ме убива. Играчите се пренасищат с тренировки и затова смятам, че два пъти в годината такава пауза е прекалено голяма.
Може ли да се каже, че има излизане от форма при треньорите с такова прекъсване?
- За нас това е най-хубавият период. Никой не ти иска резултати. Колегите казват "Има време", "Готвим се", "Резултатът не е важен". А в същото време блъскаме по измислени подготовки, които уморяват и треньори, и футболисти. Пръскаме сума ти пари за лагери, които могат да се инвестират в много други полезни неща.
Докога ще продължи това?
- Докато някой не реши да направи промяна. И е време да се събудим и да я направим в името на футбола. Не казвам, че моето предложение е най-добро. Но да се седне и да се намери някакъв баланс. А аз не виждам такова желание. Всяко ново нещо в България обаче се приема с негативизъм. Това трябва да бъде изискване на собствениците. Първо, ще се спестят пари, и второ, няма да плащат заплати дванайсет месеца за седем или осем месеца работа. Ще има по-голям интерес към първенството и стадионите ще са по-пълни.
След колко време бихте могли да се борите за титлата?
- Всичко зависи от това как се разбиваме като отбор. Как успяваме да реализираме идеите си на терена. Защото на тренировки може да правим нещата супер, но е по-важно какво правим в официалните мачове. Тогава и напрежението е по-голямо. Не искам да заблуждаваме някого или да даваме срокове. Ако проектът, за който говорим със собственика, е по-дългосрочен, даже и да не станем шампиони, няма да е толкова страшно. По-важно е да се пълни стадионът. Като има на всеки мач между десет или двайсет хиляди души публика, значи вършим добре работата си.
Липсваше ли ви работата в българския футбол?
- Не ми беше много мъчно за нашия футбол. Но същевременно казах и че ще се върна тук да работя само ако има дългосрочен проект с ясни идеи и точни задачи.
Как се готвите за гостуванията на терени като този на Монтана, Славия, Черно море?
- Хората се опитват да променят някои неща и се надявам специално за терена в Монтана да е наред. Аз лично забелязах сериозно израстване и на самия отбор. От това, което видях на мача с Левски, тимът е изключително сериозен, с много добра тактическа дисциплина и футболисти.
Топ Новини