Избрани Новини
Класическата - едно опетнено име
05-04-2013, 14:00
Снимка:БГНЕС
Автор:Sofiautre
Още по Темата:Какво се корени в скандалите и интригите, разтърсили едно от най-елитните учебни заведения в София и страната? Говорят учениците
Националната гимназия за древни езици и култури (НГДЕК) в София винаги е поддържала името си на едно от най-елитните учебни заведения в страната.Традициите й са добре известни в столицата, а възпитаниците й могат да се похвалят с изключително голяма успеваемост при бъдещата им реализация в живота. Затова и не бе малка изненадата, когато през последните месеци, името на гимназията започна да се спряга с всевъзможни скандали – от административно, обществено и дори сексуано естество. Читателите ни са запознати с по-голямата част от тези случаи, но досега те са били представяни единствено от гледната точка на учителския и директорски състав. Sofiautre.bg се свърза с една от настоящите възпитанички на НГДЕК, за да научи повече за вътрешното разединение, конфликтите и прехвърчащите искри – през очите на учениците.
Пожелала да остане анонимна, тя отведе корените на проблема още към далечната 2009 г. Тогавашната директорка на гимназита, г-жа Гергина Тончева, е обичана и уважавана от всички. Но в един момент авторитетът й започва да се разклаща. Водещото събитие тук е обявеният конкурс за назначаването на нов директор.
"Тогава се загуби не духа, а академизма на гимназията", сподели ученичката.
"Учениците постепенно започнаа да губят уважение към... всичко", допълни тя.
Появява се дори слух за папки в директорския кабинет, озагавени "тончевисти" и "антитончевисти", източник на който е ученик, чийто родител членува в родителския съвет на НГДЕК.
Напрежението постепенно нараства. Категоризираните като "антитончевисти" учители започват да подкопават стабилността на училището като институция. Последвалото уволнение на г-н Маринов, тогавашният учител по физическо възпитание, предизвиква нова вълна от недоволство. Учениците от своя страна, повлияни от отслабения учителски контрол, започват да надхвърят правата си, тръгват своевоия. Ситуацията се успокоява чак с встъпването на длъжност на новата директорка, г-жа Силвия Бакърджиева-Соколова.
"Тя поднови реда. При това го направи по един особен начин. Тя върна усещането за "разлика" между учители и ученици. Всеки знаеше кое е неговото място, какви са правата и правомощията му. Но не ме разбирайте погрешно, тя никога не се е държала като някакъв деспот", разказа пред нас момичето.
Нещата коренно се променят, когато през юли 2012 г. в директорския стол сяда Мариела Папазова, сестра на известния български треньор по баскетбол Тити Папазов.
Внезапно както учениците, така и учителите започват да мислят, че са получили по-голяма власт по отношение на управлението на гимназията. Последват множество уволнения по дисциплинарни причини – както се оказва по-късно, това са именно учителите, изготвяли подписки срещу нея. Скандалите валят един след друг. Един от най-нашумелите безспорно е този с написаният от Анета Иванова еротичен роман тип "поток мисъл", за който има слухове, че е предлаган сред учениците за 15 лв. в замяната на шестица.
Уволненият преподавател по история Димитър Делев пък е обвинен, че не преподава материала за Възраждането вече четвърта година поред. Дванадесетокласници пък се оплакват, че преподавателят им по литература не ги подготвя за матурата и има субективно мнение за изучавания материал.
"Всичко това отне вярата на учениците в учителите", категорична бе възпитаничката на Класическата гимназия.
Плъзва подписка с молба, Папазова да защити интересите и имиджа на гимназията в тези смутни времена. Изненадващо се оказва, че подписката е подменена в последния момент така, че да изглежда, все едно в нея е изказано желание директорката "да се махне от гимназията".
Този случай извежда ситуацията на нов хоризонт – ученици срещу ученици. Междувременно излизат наяве и сексуалните взаимоотношения на преподавателката по френски език Надя Кюефлиева с учителя по химия Кирил Прибойски, развивали се в продъжение на две години и довели до неговото напускане. Иронията тук е, че гореспоменатата г-жа Кюефлиева впоследствие обвинява Папазова, че "развращава 12-и клас".
Как се чувстват учениците сред всичко това?
"Разделението може да се охарактеризира на три лагера. Първият обединява тези, които са на мнение, че учителите са неправомерно уволнени. Имаше дори някакви конспиративни теории, че Папазова е пратена от Министерството, за да срине името на НГДЕК. Вторите са точно на противоположното мнение – Папазова е прекрасна, ако не и единствената, която е добра".
А третите? Възпитаничката на училището присвива устни със съжаление.
"Те са най-малко от всички. Те искат Папазова просто да бъде оставена на поста, за добро или лошо, но във всеки случай по-добре от постепенно пълно разединение. Според тях останалите учители просто се наслаждават на възможността да правят "ревоюции", без да се знае накъде отива гимназията във всичко това".
Най-многобройни се оказват привържениците на директорката. Иронията тук е, че в нейна опозиция излизат "най-големите провали на гимназията, които въобще не са усвоили духа на НГДЕК, който те възпитава да уважаваш работата, която вършиш, а не човека, за когото я вършиш. Това са хора, изкарали успеха си не със знания, а с дарения", твърди ученичката.
Каква е равносметката?
Имиджът на гимназията запада, интриги раздират единството й, ученици се противопоставят на учители, докато същевременно се настройват едни срещу други, а столицата стои мълчаливо и клати глава.
Топ Новини