Честит 100-годишен юбилей, Славия!

Спорт

10-04-2013, 14:40

Автор:

Венцислав Ангелов

Всичко от Автора

Честит празник на спортисти и привърженици на "бялата идея"

Днес се навършват 100 години от онзи пролетен 10 април 1913 година, когато както е записано в учредителния "Протокол Nо1", група инициатори под предсетателството на Димитър Благоев (Пальо) в 2 часа след обяд, на полето при "Руски паметник" основават спортно сдружение "Славия" със седалище София, имащо за цел "физическото възпитание на своите членове, стремежа им към физическо и морално усъвършенстване и използване ползотворно на свободното от занаятие време". Името "Славия" избрали като символ на славянството, а и защото част от основателите учели тогава в Чехия и създали спортния клуб по примера на Славия Прага.
 
Славия е най-старото спортно дружество в България, като обединява спортен клуб Ботев (1909) и гимнастическо дружество “Развитие” (1910). През различните години носи имената: Славия 45 (1945-1946), Строител (1949-1950), Ударник (1951-1957) и ЖСК-Славия (1968-1971).  През годините на своето съществуване Славия развива различни видове спорт: айкидо, баскетбол, бокс, борба, вдигане на тежести, водна топка, волейбол, лека атлетика, модерен петобой, подводен спорт, плуване, ски, тенис, фехтовка, футбол, фигурно пързаляне, шахмат, шортрек, художествена гимнастика, хокей на лед, хокей на трева.

Хиляди спортисти обличат бялата фланелка, стотици са републиканските шампиони, десетки са балканските, европейските и световни рекордьори и шампиони. Гордо се развява българският флаг в чест на олимпийските ни шампиони: Исмаил Абилов борба (1980 г. Москва), Борислав Гидиков вдигане на тежести (1988 г. Сеул), Даниел Петров бокс (1996 г. Атланта), Армен Назарян борба (1996 г. Атланта).

Съществен дял за успехите на националните отбори в колективните спортове носят и  спортистите на Славия.  Женският баскетболен отбор на Славия е Европейски  шампион през 1959 и 1963 год.

Но с най-много любов и болка ни дарява футболният отбор на Славия. Той е единственит клуб, участвал във всички издания на футболния елит в страната.

Първият мач на Славия се провежда на 11 август 1913 година срещу ФК 13 и завършва с победа 1:0 - голмайстор Борис Шаранков. От тогава тимът на Славия е шампион на България 8 пъти - 1926, 1928, 1930, 1936, 1939, 1941, 1943 и 1996 г. и Носител на Купата на България 12 пъти - 1926, 1928, 1930, 1936, 1943, 1952, 1963, 1964, 1966, 1975, 1980 и 1996 г.
 
Славия е първият български отбор класирал се и играл полуфинал в европейски клубен турнир - през сезона 1966/1967 за Купата на Националните Купи срещу Глазгоу Рейнджърс.
 
Ще остане незабравим футболният отбор, създаден от Атанас Пържелов и доразвит от Христо Младенов. Тимът играе най-красивия, резултатен и зрелищен футбол в края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век. Печели турнира Интертото през 1977 г. Получава заслужено прозвището "Бялата лавина". "Гол след гол" се предава "на живо" всяка седмица с участието на "белия" отбор. Нападателното трио Атанас Александров (Кимба) Nо7, Андрей Желязков (Жужо) No9 и Чавдар Цветков (Чаво) Nо11 играе като по "учебник" и се намира със "завързани очи". Феновете пеят песни за тях и ги наричат "Богове на футбола".

В онези години обаче, отборът винаги остава в сянката на покровителстваните от МНО и МВР ведомствени отбори. Трудно някой би повярвал, че друг отбор освен "вечните съперници" би могъл да разбие гранитния железобетон на върха. Това, макар и трудно, може да се случи във волейбола, в хокея на лед, но във футбола – не. И неслучайно обективните любители на футбола определят третия в крайното класиране за "шампион", тъй като двуполюсниит модел е неразбиваем. Затова и едни от "първите лястовици" заиграли на Запад са Ваньо Костов, Андрей Желязков, Чавдар Цветков.

След като става единственият футболист освен Христо Бонев, който извън Левски и ЦСКА е капитан на националния отбор и Футболист на годината (1980 г.), Андрей Желязков е закупен от Фейенорд, където става шампион и носител на Купата на Холандия. Играе заедно с футболисти като Йохан Кройф (един от тримата най-велики за всички времена!), Ван Ханегем и Рууд Гулит. "Да играя с Кройф бе моя мечта, а понякога си мислех, че е сън...", казва Жужо в свое интервю. Все пак завършва забелижителната си кариера в любимия клуб, за който е рекордьор и по участия, и по голове – 134 гола в 338 мача.
 
Много са имената, които могат да бъдат споменати през годините в различните видове спорт, но най-важното е че белите спортисти остават верни на своята клубна принадлежност и извървяват докрай своя спортен път в любимия клуб.
 
Спортистите и привържениците на Славия, тези които носят "бялата" идея в сърцата си са известни със своята почтеност, уважение и толерантност, отличават се със своята скромност и честност. Стадионът на "Овча купел" е най-гостоприемният в страната, а публиката – със спортменско възпитание и поведение. Победа – да, но не на всяка цена!
    
Малцина знаят, например, че на 3 октомври 1928 г. в чест на 20-годишнината от обявяването назависимостта на страната и 10-годишнината от възкачването на престола, цар Борис III дава прием, на който единственият спортен клуб, удостоен да присъства е Славия.
 
Малцина вярват, че живата легенда на футбола в Славия Александър Шаламанов (Шами) два пъти е избиран за Футболист на годината (1963 и 1966 г.), двукратен   носител е на Купата за спортменство и същевременно като елитен състезател по ски участва на зимната Олимпиада 1960 г. в Скуо Вали!
 
Малцина помнят, че на 13 февруари 1996 г, Славия играе срещу олимпийската формация на световните шампиони и губи с 0:2, но покорява с играта си Рио, а спортният журналист Методи Манченко възкликва: "Славия срещу Бразилия – това звучи гордо!"
 
Малцина вярват, че най-добрият волейболист в света Матей Казийски, е израснал и започнал спортния си път на Овча Купел. Слависти са и двукратните световни шампиони по фигурно пързаляне Албена Денкова и Максим Ставийски и още, и още...
 
Слависти са и Проф. Боян Биолчев – ректор на СУ, писателите – Йордан Радичков, Павел Вежинов, Васил Цонев, оперният певец Борис Христов, артистите – Лиляна Кисьова (оперета), Асен Кисимов, Андрей Слабаков, Захари Бахаров, Иван Ласкин, Любен Чаталов, певците – Росица Кирилова, Васил Найденов, Васил Петров, Йордан Караджов (Сигнал), кулинарният специалист Иван Звездев и още, и още.

Във връзка с вековния юбилей беше сформиран Обществен комитет "100 години Славия". А провеждането на над 50 инициативи за отбелязване на този наистина незабравим празник отдавна започна. Планира се откриване на Паметна плоча в района на "Руски паметник", в памет и с благодарност на учредителите, която да напомня на поколенията за създаването на Славия. Организира се грандиозен концерт, като за дата на събитието е избран днешния 10 април. Изготвена е и юбилейна емблема, под знака на която ще минат всички прояви, свързани с празника. Изработена и се предлага юбилейна колекция от значки, разкриващи футболната история на “белите”. Една от тях е с легендарната Царска купа и е най-голямата произведена у нас значка на футболна тема!

Честит Юбилей скъпи спортисти, треньори, деятели, привърженици, интелектуалци и най-обикновени слависти! 100 години традиция и страст, всичко започва от вас!
Честит юбилей, Славия!

 

ИНТЕРВЮ С ПРЕЗИДЕНТА НА СЛАВИЯ ВЕНЦЕСЛАВ СТЕФАНОВ СПЕЦИАЛНО ПРЕД SPORTLINE.BG ПО ПОВОД ЮБИЛЕЯ ЧЕТИ ТУК!