Избрани Новини
Ще отпадне ли лотарията за зелени карти за САЩ?
По 10 критерия ще подбират кандидат емигрантите от 2017 г.
От години милиони имигранти се надяват да им се усмихне щастието и да спечелят от лотарията американска зелена карта. Но според обсъжданата в момента нова имиграционна реформа случайният принцип може да бъде заменен от 2017 г. с точкова система, отчитаща квалификацията и образованието на кандидатите, пише АФП.
Например ако сте специалист по електроника и знаете добре английски език, работите вече в САЩ с виза и вашият работодател много иска да ви уреди постоянното пребиваване там системата може да заработи във ваша полза.
Макар все още да не е взето окончателното решение, в обсъждания проект от 844 страници фигурират 10 критерии за кандидат-имигрантите, които ще бъдат взимани под внимание от системата.
Университетската диплома ще ви носи 5 точки, магистърската степен – 10, а докторската – 15. Всяка година трудов стаж ви носи между 0 и 3 точки, в зависимост от поста ви, но максимално до 20 точки.
Програмисти, специалисти по компютърни науки или софтуеристи получават 10 точки. Ако заетостта ви е по специалността, ще можете да добавите към сбора 8-10 точки. Сертификат за владеене на английски TOEFL с резултат от 80 и нагоре ви осигурява още 10 точки. Ако сте работодател на минимум двама души се уреждате с още 10 точки. Т.е. образованието и квалификацията ви носят предимство. Но такива идват и с младостта. Тези на възраст под 25 г. получават 8 точки; от 25 до 32 г. - 6; от 33 до 37 г. - 4. Кандидат-имигрантите над 38 г. не получават точки.
Семеен партньор на американски гражданин взима 10 точки, както и дете на американски гражданин. Обществената активност, ако можете да я докажете, ще ви бъде от полза и ще ви осигури 5 точки. И последната графа с бонуси е ако идвате от страна, от която емиграцията към Щатите е малка – т.е. Не важи, напр., за държави като Мексико, Китай или Индия.
Методът на окончателното одобряване на кандидатите за виза все още не е изяснен, тъй като той няма да бъде по чисто точкова система като във Великобритания и Канада.
Топ Новини