Челси гледа към финал с гол в 94-ата минута

26-04-2013, 09:30

Sofiautre

Давид Луис донесе победата с 2:1 на лондончани над Базел в Швейцария

Челси стъпи с единия крак на финала в Лига Европа. Гол в 90-ата минута на Давид Луис почти класира лондончани за директния спор за трофея. С това попадение "сините" от Острова спечелиха с 2:1 гостуването си на Базел в първия мач от 1/2-финалите. Реваншът е след седмица на "Стамфорд Бридж" в Лондон.

Гостите зачнаха мача на "Санкт Якоб парк" по-мобилизирани и в 11-ата минута Еден Азар изведе Сесар Аспиликуета отдясно, испанецът върна към Франк Лампард, но Ян Сомер излезе и изби топката. Секунди по-късно обаче милост за Базел нямаше. Лампард центрира от корнер, а Бранислав Иванович надскочи всички в наказателното поле и стреля с глава. Топката рикошира в тялото на Виктор Моузес и спря в мрежата - 0:1.

Секунди след подновяването на играта през второто полувреме Щрелер удари гредата зад Петер Чех. Челси също отвърна с греда. Еден Азар слаломира между Деген и Шер, стигна аутлинията и върна за свободния Торес, който с мощен шут тресна стълба. Хлапето направи и непростим пропуск след пас на Моузес.

Най-скандалният момент в мача дойде в 86-ата минута. Резервата Жак Зуа отклони подаване в пеналта към Марко Щрелер. Нападателят падна на тревата след сблъсък със Аспиликуета. Съдията Краловец побърза да посочи бялата точка. Фабиан Шер изпълни хладнокръвно дузпата и изравни резултата - 1:1.

До края Челси натисна с по-свежи сили и стигна до драматичен победен гол. Първо Зомер се намеси неубедително, Торес стреля в тялото на вратаря, Лампард също не успя да довкара, а Оскар от трети опит прати над вратата. Давид Луис, който трябваше да получи червен картон по-рано в мача, донесе победата на Челси в 4-ата минута на добавеното време. Рамирес си заработи пряк свободен удар на около 20 метра от вратата, а Луис със силен удар в долния десен ъгъл би под плонжа на Зомер – 1:2.

Базел нямаше загуба в Лига Европа у дома този сезон, но преклони глава пред настоящия европейски клубен шампион. Челси пък беше загубил 4 от последните си 5 гостувания в Европа, но сега спечели.Така лондончани може да станат първият отбор, който печели Шампионска лига и Лига Европа в две поредни години.