Избрани Новини
Застраховка срещу неплащане на наем
02-05-2013, 11:45
Автор:Burgasutre
Още по Темата:Застраховка от "Топлофикация": 96% от сметките за януари са по-ниски
Месечният наем е сигурен допълнителен доход, но винаги съществува риск
Почти всеки, който има свободно жилище, обмисля възможността да го даде под наем. Месечният наем е сигурен допълнителен доход, но винаги съществува рискът наемателите да се окажат некоректни и да не си плащат задълженията си.
Експертите в областта уверяват наемодателите, че има много възможности да защитят правата си при подобен проблем.
Не е в интерес на наемодателя да прекратява договора. При забавяне той има право да претендира да се заплащат дължимите наеми, заедно със законната лихва към тях до момента на плащането, както и съответните неустойки, ако това е предвидено в договора. Ако наемателят не заплати доброволно тези суми, наемодателят може да предяви иск пред съда.
Ако все пак наемодателят реши да прекрати договора, законът предвижда специални правила, които изправната страна – наемодателят трябва да спази. Необходимо е да се изпрати писмено предизвестие до наемателя. В него се дава подходящ срок за изплащане. Предизвестието трябва да съдържа изрично предупреждение, че след изтичане на срока, договорът ще бъде прекратен.
За доказателство, че предизвестието е получено от наемателя, в практиката най-често се използва писмо с обратна разписка или нотариална покана. Ако наемателят не плати след изтичане на указания в предизвестието срок, договорът автоматично се прекратява.
Можете да се „застраховате“ срещу неплащане на наема като възложите управлението на имота си на солидна агенция, съветва консултант Енчо Коринов. Специалистът акцентира върху „солидна“, защото според него този вид агенции е малко вероятно да не обслужват клиента си (да не плащат уговореният наем).
По думите на консултант Младен Садинов засегнатата страна може да предяви иск в съда. При положение, че няма писмен договор, доходите от наем вероятно не са декларирани и не са плащани данъци за тях. Ако наемателят знае това, би могъл да се възползва. Договорът с него трябва да бъде прекратен и той да освободи имота по най-бързия начин.
Според адвокат Милена Миткова за съдебен иск определено е необходим адвокат или поне консултация с такъв. В противен случай рискувате да загубите и да бъдете осъден да платите разноските по делото на другата страна – адвокатски хонорар и др., предупреждава експертът.
Така може да се окаже, че вместо да си приберете дължимите наеми чрез съдебен процес, то не само няма да ги получите, но и ще дължите голяма сума пари на другата страна./ pariteni.bg
Топ Новини