Избрани Новини
Петър Калчев представя навата си книга
"До голяма степен това ще преобърне представата за ранния неолит, начина на живот на хората през тази епоха.”
На 22 май от 17,30 ч. в зала 1 на хотел Верея ще бъде представена книгата "Двуетажна раннонеолитна постройка в селищната могила Окръжна болница в Стара Загора“ на археолога от Регионалния исторически музей в Стара Загора гл. ас. Петър Калчев.
В нея е представена новата интерпретация на разкритите през 1968 година останки от неолитна сграда. При новия прочит на разкритите археологически структури се установява, че постройката е била двуетажна, с височина 7 м. На първия етаж са били разположени две жилищни помещения, а на втория – едно. В книгата е публикувана графична възстановка на сградата.
Според проф. д-р Васил Николов до голяма степен това ще преобърне представата за ранния неолит, начина на живот на хората през тази епоха.
Община Стара Загора инициира и финансира новите научни проучвания в най-старите открити досега в Европа неолитни жилища, както и издаването на книгата, която е на български и английски език. Илюстрациите в нея са на старозагорския фотограф Цветан Четъшки.
На този етап е направено геофизично заснемане, както и графична възстановка. С подкрепата на общината до есента трябва да излезе от печат пълната научна публикация на гл. ас. Петър Калчев за неолитните жилища.
На пресконференция днес зам.-кметът Иванка Сотирова, консултантът проф. д-р Васил Николов и ръководителят на проекта гл. ас. Петър Калчев съобщиха археологическата сензация, че откритите през 1968 г. в Стара Загора жилища от ранния неолит всъщност представляват двуетажна постройка с дължина 10 м, широчина 5,60 м и височина минимум 7 м, с включено в нея покривно пространство. Доказателствата са безспорни, категорични са археолозите. Свидетели сме на уникална находка, на голяма постройка - „жилищна кооперация" от ранния неолит, с три отделни помещения – две на първия етаж и едно на втория, обитавани по всяка вероятност от три отделни семейства. Всяко от тях е разполагало със собствено огнище, хранителни запаси и други елементи на материалната култура.
От откриването им през 1968 г. досега не е правена подробна научна публикация на неолитните жилища, подчерта зам.-кметът Иванка Сотирова. Първите конкретни стъпки вече се случиха и е факт, че тази находка прави Стара Загора уникална в световен мащаб. От тук нататък ще се разгърне идеята на настоящото общинско ръководство за мощна рекламна стратегия и популяризиране на уникалния за Европа и света културно-исторически обект.
Финансирането и реализацията на проучванията, както и бъдещата научна публикация ще отворят пътя за кандидатстване на неолитните жилища за обект на ЮНЕСКО. Освен това през ноември предстои те да бъдат представени в Европейския парламент в Брюксел.
На 20 юни, след среща с посланика на Кралство Норвегия у нас Н. Пр. г-жа Тове Скарстейн, ръководството на Община Стара Загора заяви своята готовност да кандидатства с проект за неолитните жилища по Норвежката програма за сътрудничество. Той ще бъде с образователна насоченост и цели развитието на туризма в региона. Част от него ще бъде и дигитализацията им.
Топ Новини