Ах, колко тежко е да си абитуриент...

Животът

22-05-2013, 10:37

Автор:

София Утре

Всичко от Автора

В София майки теглят кредити за рокли от по 1500 лева, до 300 лв пък ни искат за 5 часа с хубав джип

Колкото по-голям е градът, толкова повече са харчовете за абитуриентите. Това показа проверка на кореспондентите на "Труд" в цялата страна. Кризата е в разгара си, безработицата от няколко месеца е рекордна за България, въпреки това десетки хиляди родители не жалят пари, за да осигурят бляскав старт в живота на своите деца.

По традиция подготовките за бала започнаха още от края на миналата година. Разходите за облеклото на младежите са средно около 500 лв., а кувертите за празничната вечер в заведенията не падат под 50 лв. Общите разходи за изпращането на един абитуриент тази година са малко по-големи, отколкото през 2012 г., пресмятат търговци. Увеличени са както цените на роклите, костюмите, обувките и бижутата, така и разходите за наемане на лимузини, на заведения за фамилни тържества и др.

Тази година тарифите за джип или друг автомобил от висок клас варират от 150 до 300 лв. за 5 часа, докато през миналата не са надхвърляли 200 лв. Само семейства с по-големи финансови възможности сега са в състояние да наемат ресторант за над 50 гости и да превръщат празника на своя абитуриент в сватба.

Много туроператори отбелязват и нова ясна тенденция - младите решават да изкарат два дни в някой курорт на морето, вместо да хвърлят стотици левове за скъпи тоалети, ядене и пиене в родния си град. Най-търсени у нас са Албена, Златни пясъци и Слънчев бряг. Друг вариант е уикенд или екскурзия в съседна държава - предимно Гърция или Турция.

"Общо взето, предпочитат да са на море, няма голямо значение къде, затова избират по-евтиния вариант. Не е за учудване и ако един-два класа или повечето младежи от випуска в дадена гимназия наемат хотел в Банско, Пампорово или Боровец. Там сега цените са извънсезонни и доста младежи го възприемат като жест към своите отрудени родители", разказват от туристическия бранш.

Абитуриентският празник може да се прекара и скромно, но никой не иска поне в този ден детето му да страда или да завижда на по-заможните си съученици, обясняват психолозите.

Тоалет от Румъния или "втора ръка" от каки

Абитуриентите в крайдунавските градове масово купуват тоалетите си от Румъния. По моловете в Букурещ цените на маркови облекла и аксесоари са 3-4 пъти по-ниски, отколкото у нас, твърдят русенци. С намаленията, които стигат до 80%, роклята, обувките и чантата излизат общо 200 евро. Имало и мъжки костюми по 100 евро. А с повече обикаляне се намирали аксесоари за по 20-30 евро.

Във Варна и Бургас абитуриентките все по-често купуват плат и го дават на шивач. Така тоалетът излиза 120-150 лв. Други направо вземат рокли "втора ръка" от каки, завършили преди една-две години, за 60-70 лв.

Момичетата от Великотърновско търсят рокли в известния с булчинските си тоалети Асеновград. Обслужването там е удобно за девойките от други градове - ако избраната дреха не е по мярка, шивачите я преправят на място и няма нужда да се пътува втори път дотам.

3000 лв. излиза изпращане в Пловдив

Около 3000 лв. излиза един абитуриент в Пловдив тази година. Заведенията за почерпката на близките са запазени още от януари. През март вече нямаше свободни места и се наложи да наемем ресторант в близко село, разказва 45-годишната Ванина, майка на абитуриентка.

Кувертите в заведенията за семейните тържества са от 30 лв. до 60 лв. Цената е според това дали може да се внесе алкохол. За самия бал на младежите кувертите в рестораните са между 80 лв. и 100 лв.

Това не изчерпва сметката, в която влизат около 200 лв. за видеооператор, 100 лв. за фотограф и още толкова за скъп автомобил последен модел, който да закара абитуриента до ресторанта. Майка на момче от Пловдив се радва, че нейна приятелка певица ще вземе само стотина лева, за да попее на изпращането на сина й.

Крият цена на рокля, за да няма развод 

"Купихме рокля за бала на дъщеря ми за 1500 лв., но не казваме на баща , защото ще се стигне до развод." Това призна майка на абитуриентка от кюстендилска гимназия.
Преди два месеца жената завела чедото си в София да избират тоалет за важната вечер. Госпожицата, която завършва с пълно отличие, си харесала рокля с крещящ дизайн за 1500 лева. "Теглих заем и я купихме. Скрихме за цената от татко . Когато все пак се поинтересува, му казахме, че сме я взели за 300 лв.", разказа 46-годишната кюстендилка Г. К. 

Кувертите - от 50 до 200 лева

Абитуриентите във Велико Търново по традиция дефилират по червен килим, постлан по главната улица "Васил Левски". След това купонът продължава в ресторанти, като цените са между 50 и 55 лв. В Русе кувертите за бала в заведенията са малко по-скъпи - от 70 до 100 лв.

В по-бедния северозападен край празненствата по случай завършването на средното образование започват от деня на изпращането в училище и продължават до три-четири дни след абитуриентската вечер. Повечето от зрелостниците правят баловете си по график в едно заведение в областния град. Кувертът там е около 100 лв.

Вечер в хотел, а не само гощавка в ресторант, е предпочитаната формула за бала на варненските и бургаските абитуриенти. Класовете държат да са заедно и по-заможните отстъпват на останалите в избора на място за тържеството, коментират учители. Затова хотелите в града и курортите ще са пълни с местни абитуриенти. По-предпочитани са 3 и 4-звездните. Там вечеря с диджей, нощувка и закуска излизат от 45 до 100 лв. В по-луксозните цените скачат до 170-200 лв.

Класове празнуват в Турция и Гърция

Традицията завършването на гимназия да се посреща в скъпи хотели у нас постепенно отстъпва пред по-евтини варианти в чужбина. Предимство на екскурзията зад граница е, че се спестяват разходи за скъпи облекла, лимузини, тържества с роднини и т.н.

Старозагорските абитуриенти като повечето си връстници тази година залагат на по-скромни тържества. Някои класове ще пътуват до турските курорти Мармарис и Кушадъсъ, но не в пълен състав. Подобни почивки, както и в съседна Гърция, излизат между 250 и 350 лв. в зависимост от дните за престоя. Отпаднала е обаче масовата практика доскорошните ученици да плащат екскурзията в чужбина и на учителите си.

След нощта на бала пловдивските абитуриенти обикновено тръгват към Слънчев бряг. Цената за тридневен престой там е средно 160 лв. Немалко от пловдивчани обаче са избрали да заминат за Турция, тъй като цената за хотел и пътуване дотам е съвсем малко по-висока от тази на Черноморието.

КАТ: Децата ни са в риск от катастрофи

Дните около абитуриентските балове крият изключителен риск от катастрофи, пожари, скандали и нарушения на обществения ред, сочат анализите на Главна дирекция "Национална полиция". За да не бъде помрачен хубавият младежки празник, МВР и тази година даде препоръки на абитуриентите и техните родители.

Изключително важно е шофьорите на автомобили, които возят веселите компании, да запомнят поне три прости правила, обясниха от КАТ.

1. Да не разрешават висенето през прозорци и подаването през люковете. Глобата е 20 лева, но не е въпрос на пари, а за това, че някое момче или момиче може да падне и да пострада лошо.

2. Да не се състезават с други автомобили от абитуриентската колона - превишената скорост в населени места е много опасна - всеки момент може да изскочи дете с колело, майка с бебешка количка и т.н.

3. Изключително внимание, когато возят нощем компаниите от едно заведение до друго или извън населени места. Статистиката сочи, че годишно около 30% от жертвите на пътни злополуки в България са от самокатастрофи, тоест - резултат от неумението на водача да определи с каква скорост да се движи и следват удари в дървета, обръщания край шосето и т.н.

127 училища в София ще изпратят зрелостниците до 30 май. Баловете на 102 от гимназиите са определени за почивните дни от 24 до 26 май. Затова в столицата са взети специални мерки, съобщи шефът на КАТ-София комисар Богдан Милчев. По светофарите на големите кръстовища ще бъдат пускани зелени вълни, автоколоните с празнуващи младежи ще бъдат ескортирани от 30 полицаи на мотори.

Засилено полицейско присъствие ще има във всички областни градове в страната и по морските и планински курорти. Денонощно там ще се извършват проверки на шофьорите за употреба на алкохол и наркотици

По абитуриентските празници тази година 174 стационарни и мобилни камери на пътната полиция ще снимат нарушителите, които карат с бясна скорост, минават на червен светофар, не дават предимство на пешеходни пътеки...

Съветите на полицията...

...към абитуриентите 

Вашето приповдигнато настроение на празника е разбираемо и логично. Не забравяйте, че силните емоции са лош съветник и водят до загуба на чувството за предпазливост. Еуфорията в автомобила води и до опасна агресивност.

У дома или в заведение вие и вашите приятели сте пийнали алкохол, той подвежда към вземане на "смели" решения - показване от прозорците и люковете на колите по време на движение. Рискът в голяма степен се подценява от всички. Но тъкмо вие - абитуриентът, можете най-успешно да въздействате на приятелите си, защото в този ден се изпълняват вашите желания. Помолете ги настойчиво, лично заради вас, да не излагат празника ви на опасност.

Ако някой е пийнал повече и не се вслушва в молбата ви, потърсете съдействие и дискретно помолете другите от компанията да го спрат от неразумни действия.

Непременно осигурете трезвен шофьор, който да ви вози по празничните маршрути, както и резервен - който да замести титуляра, ако той все пак се изкуши и се почерпи с алкохол.

Ако в даден момент не можете да се справите със ситуацията, потърсете за помощ вашите родители или други близки.

Не се съгласявайте след еуфорията на празника и след като сте пийнали, оттам да ви откарат с автомобил хора, които е вероятно да са употребили алкохол или са неправоспособни.

След бала често възникват спонтанни предложения за продължение на празника, пътувания към други заведения, дискотеки, хижи, за гостувания в домове и др. Такива пътувания са твърде опасни и неведнъж са завършвали трагично поради превишена скорост, рискови или неадекватни маневри, употреба на алкохол, отклоняване на вниманието на водача и др. Не се съгласявайте с подобни предложения въпреки настояването на другите.

... и към родителите

Ако вашето дете има книжка, за предпочитане е да не шофира в дните около бала. Тогава младежите са в особено емоционално състояние, а и още нямат опит като водачи. Помислете добре, преди да му дадете ключовете на семейния автомобил. Но ако решите, поговорете с него за опасностите и рисковете на пътя.

Настойчиво помолете вашите деца да не изключват мобилните си телефони и поддържайте връзка с тях. Ако доловите тревожни симптоми, имайте готовност за предотвратяване на рискови пътувания, скандали и други нарушения на реда да потърсите съдействие от полицията чрез тел. 112.

Непременно предупредете водачите на автомобила с абитуриента за засиления контрол на КАТ, както и да не върши рискови изпреварвания, минаване на червен светофар, отнемане на предимство и други нарушения.