Избрани Новини
Цветанов слухтял като КГБ
България с 5 пъти повече „бръмбари” от САЩ
Както писа „Монитор”, очаква се бившият вицепремиер да остане без депутатския си имунитет в средата на следващата седмица. След като прокуратурата му го поиска в четвъртък, той не спази обещанието си сам да се откаже от него веднага. Цветанов се скри зад имунитета си, за да може да пътува до Брюксел.
„У нас се загуби границата по използване на СРС-та. Държавата трябва да заработи с други средства за разследване. Ние работим само с подслушвани свидетели. А
тези методи са се използвали през 60-те
години на 20 век в Русия”, отчете Груев.
От думите му стана ясно, че докато зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов оглавяваше МВР, броят на използваните „бръмбари” почти се е утроил спрямо 2008 г., когато партията на Бойко Борисов все още не бе взела властта. Тогава у нас имало издадени около 6000 разрешения за СРС, за 2009 г. те са 10 000, за 2010 г. - 16 000, а за 2012 г. - 12 177, половината от които от Софийския градски съд, а други 679 от спецсъда, обяви Груев.
Според него използването на СРС-та в България е прекомерно. Той изложи доста смущаващ факт в защита на своята теза, а именно че България e с 5 пъти повече подслушвания от САЩ, a същевременно с 42 пъти по-малко население. През 2012 г. отвъд Океана били дадени общо 2370 разрешения за СРС-та.
„Очевиден факт е, че
имаме проблеми с използването на СРС-та
с които се занимаваме периодично от 2000 г. от прословутата афера „Филчевгейт”, та до днес. От 2 г. насам настоявам да се спазва добрият тон и върховенството на закона точно заради сигурността на държавата”, подчерта председателят на ВКС.
"Докато съдилищата у нас продължават да позволяват методи на КГБ да се прилагат у нас, се оказва, че там има и системни нарушения", посочи от своя страна зам.-шефът на ВКС Красимир Влахов.
„Още през 2007 г. Европейският съд за правата на човека очерта проблемите и каза какво да се прави – контролът е поверен на вътрешния министър, който е политическо лице, а не на независим орган, назначен от парламента или независима комисия. Препоръката още беше, когато е приключило използването на СРС и няма риск за националната сигурност, заинтересуваното лице да бъде уведомено. 5 г. по-късно същият съд каза, че нито една от тези препоръки не е изпълнена”, коментира Груев. Той щял да покани на среща, на която да бъде обсъдена темата, шефа на НС Михаил Миков, премиера Пламен Орешарски и главния прокурор Сотир Цацаров. Груев подновява и искането на съдиите да бъде създаден единен регистър на СРС-тата. „Сега съдията получава само искането за СРС и никаква друга информация. Разрешаването става само въз основа на това искане от оперативните служби. В Германия например те дават искането си на прокурор, а той решава дали да го представи на съдия. Прокурорът се явява филтър, той е юрист, който преценява”, обясни Груев. Според него използването на СРС-та трябва да се прилага само за тежки престъпления и такива против националната сигурност. Събирането на доказателства от разследващите трябвало да става повече с качествени експертизи и агентурен апарат.
Топ Новини