Избрани Новини
Надзирателите пазят спинозни, остават без прегледи
И в Пловдив ще пият горещ чай без захар, готви се протест
В пловдивския затвор не се спазват основните права на надзирателите, като например редовни профилактични прегледи. „Пазим спинозни, туберколозни, наркотично зависими. Работим в постоянен риск за здравето си”, каза за Plovdivutre.bg надзирателят Евтим Евтимов. „Когато някой от затворниците се нарани, сме длъжни да окажем първа помощ. Не е ясно обаче с какво може да се заразим”, продължава той. По думите му в затвора не се правят постоянните прегледи, които се полагат по право на служителите. Не можем вече да се лекуваме в МВР поликлиниката, защото Главна дирекция „Министерство на правосъдието” не е платила за това, казва още Евтимов.
Пловдивските надзиратели ще се включат в националния протест на 27 юли срещу цялостната политика на управление на затворите. И те като колегите си в цялата страна участват в подписката срещу въведеното отпадане на 24-часовите дежурства и преминаването към 12-часови, което ще се отрази на доходите им. Вместо да имат 8 смени на месец от 1 юли те да дават по 16. „Това увеличава разходите за път до работа на колегите 3 пъти. Има хора от Карлово, Чирпан, Хисаря”, разказва Евтимов. В нашия град надзирателите също като колегите си от Варна и Бургас ще осъмнат пред затвора с чай или кафе без захар, „защото захарта е скъпа”.
12-часовите дежурства на външната охрана е друга причина за недоволството им. „Абсурдно е в кабинка 1 на 1 метър да прекараш 12 часа! Не е случайно, че в другите затвори охраната се сменя на 5-6 часа. Правят го да ни е гадно”, коментира надзирателят.
По думите му заповедта за отпадането на 24-часовите дежурства на шефа на Главна дирекция "Изпълнения на наказанията" гл. комисар Митко Димитров е заради заведените дела за неизплатен извънреден труд. От 550 битки, съдът признава 350 в полза на надзирателите.
С промените в работното време шефовете на затворите ще успеят така да разпределят смените, че те да не надхвърлят 504 часа на тримесечие. В противен случай Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” дължи пари на надзирателите за извънреден труд. „В предишния вариант винаги ни дължаха, но не изплащаха и стотинка. Затова заведохме дела и по-голямата част спечелихме”, уточнява надзирателят, който вече от 17 години е в системата.
По думите му няма никакъв диалог между недоволните и ръководството на дирекцията в София. „Изпокриха се, когато занесохме подписката. Изчакахме час пред вратите на дирекцията. Директорът се появил 20 минути след като сме си тръгнали”, възмущава се Евтимов. „Имаше заплахи към лидерите на синдиката, че ще последват наказания за протест. Ние просто представихме нашата позиция, не сме протестирали. И никой не пожела да ни изслуша”, допълни той.
От затворническото общежитие към пловдивския затвор в Смолян също ще подкрепят националния протест в края на месеца, потвърди за Plovdivutre.bg надзирателят Николай Биташки.
Мнението на директора на пловдивския затвор Божил Иванов е в пълен контраст с това на служителите му. Той каза, че в Пловдив няма нагласи за протест. „Условията на труд при нас са добри. Не съм чул да се коментира, че някой е недоволен”, заяви той.
Топ Новини