ГОООООЛ! Ботев се завърна в Европа! (ВИДЕО)

04-07-2013, 16:45

Ботев се завърна триумфално в Европа!

"Канарчетата" измъкнаха 1:0 от гостуването на Астана с гол на Иршак

Ботев се завърна с победа в евротурнирите! С правилен футбол и малко късмет българският тим победи Астана с 1:0 в Казахстан. Единственият гол вкара Томаш Иршак в 44-ата минута с хубав удар. Така първата част от казахстанският ребус бе решена, а за Левски остава да спечели срещу Иртиш от 21:00 ч, пише SPORTLINE.BG.

Ботев излезе в резервния си екип в цвят "бордо", и видимо притеснен на "Астана Арена", където присъстваха около 5000 души. В първите минути домакините бяха по-дейният отбор и на няколко пъти притесниха Адам Стаховяк. Стражът на Ботев обаче спаси всичко в този мач и така "канарчетата" взеха безценен аванс. Той дойде след гол на Иршак в 44-ата минута. През втората част успокоеният тим на Станимир Стоилов пропусна да реши всичко в сблъсъка, след като Анисе пропиля няколко положения. Домакините отвърнаха с удар на Кояшевич в гредата в 60-ата минута. До края Ботев игра тактически грамотно и не позволи да бъде притеснен, като показа, че е по-класният отбор и зарадва около агитка от около 50 българи. Успехът бе още по-ценен, имайки предвид, че пловдивчани бяха без Иван Цветков и Валери Домовчийски, а Тодор Неделев се появи на терена към края на мача.

Реваншът е следващата седмица.

ЕТО КАК СЕ РАЗВИ ДНЕШНИЯТ ДВУБОЙ:

1'Начало на мача.

2' Първа атака за домакините завършва с центриране отдясно, Грънчаров се справя.

3' Нова набег на Астана отдясно, домакините печелят корнер. След изпълнението му Стаховяк боксира.

6' Ботев за първи път в мача успя да задържи по-дълго топката в центъра на терена, но отново я загуби и Астана проведе опасна контраатака, която за щастие бе парирана от защитниците на пловдивчани.

8' Спрокел гардира добре Нусирбайев, който се устреми към вратата на Стаховяк.

10' Ботев бе доста стъписан в първите 10 минути на мача, който бележи завръщането на пловдивчани на европейската сцена.

11' Пряк свободен удар за Астана отдясно, защитата на Ботев се справя, след това топката отново е пратена в наказателното поле на българския тим, този път Стаховяк излиза и чисти.

12' Фокси пада в наказателното поле на Ботев, домакините искат дузпа, съдията Вадачкориа от Грузия показва с жест, че нарушение няма.

16' Ботев се поокопити и отправя първи удар към вратата на Астана, изстрелът на Галчев обаче е блокиран от защитник на Астана.

20' Вандер също стреля, встрани от вратата.

28' Стаховяк спасява удар на тъмнокожия Фокси.

29' Ботев отвърна мигновено с набег на Анисе, който шутира опасно, но Ерик успя да спаси.

35' В последните минути Ботев е по-добрият отбор на терена.

36' Стаховяк отново е на висота след като отразява удар на Конисбаев.

40' Исламхан става поредният играч на Астана, който пробва удар, топката се спира в тялото на играч на Ботев.

41' Отново Вандер тормози домакините, ударът му обаче минава встрани от вратата на Ерик.

43' Фокси шутира над вратата на Ботев.

44' ГОООООЛ ЗА БОТЕВ! Иршак бележи! Отличен удар на чеха не оставя шансове на Ерик. Изключително ценно попадение за българския тим в края на полувреме, което мина при превес на домакините.

45' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.

48' Хубава атака на Ботев, "канарчетата" искат дузпа за игра с ръка, грузинският съдия е безмълвен.

49' Дикторът на стадиона съобщава, че легендата в колоезденото Александър Винокуров е на трибуните.

54' Чудесна атака на Ботев, топката стига до Анисе, неговият бомбен изстрел се спира в тялото на защитник на домакините.

55' Страхотен пропуск на Анисе, който отново пропиля шанса да удвои резултата.

57' Ботев пропиля корнер отдясно след лошо изпълнение.

58' Грънчаров изчиства с глава опасно центриране на Фокси.

60' Влезлият на почивката Кояшевич стреля много опасно, топката се отбива в гредата и излиза в аут.

62' Над "Астана Арена" започва да се сипе ситен дъжд.

68' Oгнянов пробва извеждащ пас към Вандер, вратарят на домакините излиза и чисти в тъч.

72' Нурдаулетов стреля с глава след корнер, над вратата.

76' Удар на Анисе минава встрани от вратата.

81' Фаул за Ботев, Вандер центрира, но никой от играчите на "канарчетата" не успява да засече.

83' Корнер за Астана. Стаховяк излиза неразчетено и добре, че ударът на Желао минава над вратата.

85' Нов удар на Желао и пак над вратата.

89' Отлична предпоставка за контра на Ботев, но лош пас пропилява създаването на чисто голово положение.

90' Край на мача! Победа за българския тим!

СТАТИСТИКА:

Първи двубой от първия предварителен кръг в Лига Европа

От 17:00 ч.

АСТАНА - БОТЕВ 0:1

0:1 Иршак (44)

Стартови състави:

АСТАНА: Ерик, Димитренко, Игуманович, Бейсебеков, Желао, Коробкин, Нирдаулетов, Конисбаев (46' Кояшевич), Фокси, Исламхан (62'Куат), Нусербайев

РЕЗЕРВИ: Логиновски, Посичник, Горячи, Тигирлаш, Кояшевич, Шахметов, Куат

ТРЕНЬОР: Мирослав Беранек

БОТЕВ: Стаховяк, Христов, Грънчаров, Спрокел, Минев (к), Галчев, Иршак, Вандер (88' Неделев), Огнянов, Анисе (90' Костов), Кортзорг (75' Дяков)

РЕЗЕРВИ: Андонов, Енрике, Неделев, Павлов, Дяков, Педро, Костов

ТРЕНЬОР: Станимир Стоилов

ГЛАВЕН СЪДИЯ: Георги Вадачкориа, помощници Леван Варамишвили, Иракли Уклеба (Грузия)

Жълти картони: Дмитренко (А); Вандер (Б)

СТАДИОН: "Астана Арена"