Ботев спаси българския футбол с 5:0! Жълто-черна феерия в Бургас

12-07-2013, 07:49

Официален сайт на Ботев (Пд)

Sportline

Астана изгледа отблизо лекцията на Неделев и компания, Мъри започна нова приказка

Ботев изми очите на българския футбол след излагацията на Левски по-рано днес. Пловдивчани победиха казахстанския Астана с 5:0 в Бургас. Така с общ резултат 6:0 продължават във втория предварителен кръг на Лига Европа, където ще срещнат босненския Жрински. Днешният двубой бе "жълто-черна" феерия както на терена, така и по трибуните. Около 10 000 бултраси изпълниха "Лазур" и показаха, че отдавна са влязли в Европа. За подобна класа загатна и тимът на Станимир Стоилов. Той бе улеснен от червения картон на Куат в 34-ата минута. До този момент мачът бе равностоен, като Астана дори владееше повече топката. Постепенно "канарчетата" се поуспокоиха, а през второто полувреме пометоха противника си. Голяма заслуга за това има влезлият на почивката Тодор Неделев. Младият талант и Мариян Огнянов буквално развинтиха казахстанската защита. Първият гол бе дело именно на Огнянов в 55-ата минута, който вкара дебютния си гол в Европа от този в Шампионската лига срещу Челси с екипа на Левски. В 56-ата Вандер удвои от дузпа, а Неделев бе точен след още минутка. До края Грънчаров с глава и отново Неделев отсрамиха българския футбол срещу казахстанския. Феновете останаха доволни и скандираха с пълни гърла имената на  Станимир Стоилов и Цветан Василев.

1' Начало на мача пред около 10 000 зрители по трибуните. Уникална атмосфера на "Лазур" създават феновете на Ботев.

4'Опасна атака на Астана завършва с центриране на Игуманович, но е вдигната засада.

5' Астана владее повече топката пред първите минути.

12' Жълт картон за Шахметов за грубо влизане в краката на Ромарио Кортзорг.  Играчът на гостите спря опасна контраатака на "канарчетата".

13' Фаул за Ботев на удобна позиция. Следва центриране, след което играч на "канарчетата" стреля с глава, но Ерич спокойно лови.

15' Веселин Минев центрира отляво, гостите чистят в корнер. Галчев центрира, Анисе стига до топката, но не успява да уцели вратата. Отличен шанс за Ботев!

16' Астана отговаря с опасна контраатака, за щастие защитата на Ботев се справя.

20' Пас към Кояшевич, който се оказва в засада.

26' Две последователни центрирания в полето на Астана не стигат до футболист на Ботев.

28' Фокси напредва опасно и подава на Кояшевич, който стреля опасно, Стаховяк лови.

29' Жълт картон за Куат за разкарване на топката. Играчът на Астана се ядоса след като му бе вдигната засада.

34' Втори жълт картон за Куат, който фаулира Минев. Гостите остават с човек по-малко!

35' Страхотен пропуск на Вандер. Бразилецът пропусна от пет метра да открие резултата, след като стреля встрани от вратата.

37' Мариян Огнянов е изведен сам, но се оказва в положение на засада.

40' Натиск на Ботев, след като "канарчетата" се оказаха с човек повече.

41' Силен удар на Иршак, Ненад Ерич спасява.

44' Анисе стреля с глава, покрай вратата.

45' Хубава атака на Ботев, Огнянов връща към Иршак, който стреля отново, но встрани от вратата. 1 минута добавено време на първата част.

45+1' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част. Тодор Неделев се появява на терена вместо Кортзорг. Младата надежда на пловдивчани е посрещнат с овации от публиката.

47' Мариян Огнянов копва към Анисе, но мадагаскарецът си повежда силно топката.

49' Много опасна атака на Астана. Топката стига до Фокси, който стреля от движение, Стаховяк акробатично спасява.

51' Борис Галчев центрира от фаул, гостите чистят.

52' Хубав удар на Тодор Неделев, но в центъра на вратата и Ерич лови.

54' ГОООООЛ ЗА БОТЕВ! Веселин Минев бе изведен чудесно отляво, капитанът на Ботев пусна топката успоредно на голлинията и Мариян Огнянов я засече в опразнената врата.

55' ДУЗПА ЗА БОТЕВ! Тодор Неделев е фаулиран в наказателното поле и съдията Радованович категорично посочва бялата точка.

56' ГОООООЛ ЗА БОТЕВ! 2:0! Вандер бележи от бялата точка след като прати вратаря в обратния ъгъл.

57' ГОООООЛ! 3:0 ЗА БОТЕВ! Страхотна атака на пловдивчани. Вандер извежда отлично Анисе, той стреля, но топката среща гредата, а след това е посрещната от Неделев в опразнената врата. Невероятни минути за българския тим!

66' Публиката скандира името на треньора на Ботев Станимир Стоилов.

70' Хубав удар на Мариян Огнянов от фаул, Ерич спасява.

70' ГОООООЛ! 4:0 ЗА БОТЕВ! Бобан Грънчаров засича отблизо центриране отляво и прави резутлатът разгромен.

75' ГОООООЛ! 5:0 ЗА БОТЕВ! Тодор Неделев вкарва петия гол в мача след страхотно двойно подаване с Мариян Огнянов.

88' Удар на Христов, топката се удря в гърба на Огнянов и излиза в аут.

90' Три минути продължение

90+1 Страхотен удар на Неделев среща напречната греда на гостите.