Избрани Новини
Зърненият бранш предрича загуби заради ниските цени
Офертите за тон пшеница паднаха на 280 лв., пазарът е блокиран
Преди края на жътвата зърнопроизводители от много региони на страната очакват загуби заради ниските цени на пшеницата, пище farmer.bg.
Търговците масово предлагат оферти от 280 лв. за тон, което означава загуба за всички, произвели под 400-450 килограма пшеница от декар, коментира за Farmer.bg Иван Павлов, производител от Генерал Тошево.
Реколтата в Добруджа това лято като качество е по-ниско от миналогодишната. Средните добиви от дка са около 500 килограма. В Южна България стопаните са получили около 450 кг от дка, посочи Георги Балев от съюза на тракийските зърнопроизводители.
На този етап търговията е блокирана, но сигналите от световните борси сочат, че тенденцията на поевтиняването на зърното е дългосрочна и едва ли в близките месеци ще има движение нагоре.
Според Иван Павлов прекаленото изчакване да се продава сега може да се окаже рисково за много стопани, защото ако цените паднат под 280 лв., това ще застраши още повече доходите в бранша.
Преди седмица представителите на асоциацията на зърнопроизводителите поискаха спешна среща с министерството на финансите, за да представят предложението си за по-бързо плащане на субсидиите за 2013 г., което да компенсира загубите от ценовия срив.
Те настояват директните плащания на площ да се преведат още през декември тази година.
Размерът на тези плащания обаче достига 1 млрд. лв., които не са заложени в тазгодишния бюджет. Кабинетът трудно би изпълнил желанието на бранша, дори и с актуализацията, която гласува, защото този милиард се залага като буфер при появата на извънредни ситуации.
Проиводителите от Северозападна България, където добивите са около 300 кг. от дка, сигнализираха за предстоящи фалити.
Тази година себестойността на производството се повиши до 130 лв. за декар, без да включва рентите, поясни Иван Павлов.
При добиви от 500 килограма от декар това означава, че приходите на стопаните ще бъдат около 150 лв./дка, което означава, че дори в Добруджа стопаните ще са на нула, след като платят рентите.
Със сигурност рентите ще паднат много под миналогодишните стойности, а вероятно някои арендатори дори няма да могат да се издължат на собствениците, смятат браншовици.
В Добруджа миналата година рентата достигна до 80 лв. за дка, но това лято тя ще падне поради срива в цената на зърното.
За една година цените средно паднаха с 40%, припомни Иван Павлов.
Топ Новини