Нови уреди за 330 хил. лв. за изследване на морското дъно идват в Созопол

Туризъм

02-08-2013, 14:51

Снимка:

shabla.be

Автор:

Burgasutre

Всичко от Автора

С тяхна помощ археолозите ще проучват подводните пластове по-бързо и така ще бъде спасена реализацията на проекти за близо 5 млн. евро в региона

Центърът за подводна археология в Созопол ще получи средства за закупуването на специализирани уреди за изследване на морското дъно.

Депутатът от Коалиция за България и председател на Комисията по регионална политика в НС Димчо Михалевски е поставил проблемите на научната институция пред Министерството на финансите, откъдето спешно отпуснаха 328 000 лв. по линия на Министерството на културата.

Директорът на Центъра Христина Ангелова обясни, че с парите ще бъде закупен многолъчев ехолод, който дава  картина на морското дъно и реална представа за терена.

Ще се набави и поддънен профилограф, който прониква в морското дъно и в зависимост от релефа проучва на 40 м дълбочина и изготвя много точна профилограма на различните пластове.

"Благодарение на новата инвестиция, както и на наличното оборудване, ще можем много по-бързо и точно да установяваме и изследваме наличието на археологически обекти в акваторията на Черноморието при различните проучвания", подчерта  Ангелова.

Така например кораб, потънал при корабокрушение, може да стои на дъното без да се забелязва, заровен в пластовете наноси. Техниката не само ще го открие, но и ще анализира за какъв съд точно става дума.

Ангелова очаква с предоставените средства Центърът да се сдобие и с микробус, тъй като до момента, заради липсата на автомобил и лодки, превозването на екипировката за подводни проучвания е било истинско изпитание.

По-бързата възможност за подводно археологическо проучване ще спаси и реализацията на много важни проекти за близо 5 млн. евро.

Става дума за модернизацията на пристанищата в Черноморец, Поморие, Сарафово, както и проектите за дълбоководни зауствания на Созопол и Поморие. Без да се проведат археологически проучвания реализацията на инфраструктурните проекти е невъзможна, а всяко забавяне крие риск за финансиранията.

Ангелова обясни, че проблемът с липсата на този вид апаратура съществува от години.

Тя подчерта, че разговорите с народния представител от Бургас ще продължат, тъй като научната общност в областта на археологията не е съгласна с някои текстове от действащия Закон за обществените поръчки, които ощетяват науката.

Центърът продължава и с кандидатстването по проекти, за да продължи обновяването си с модерни технологии за проучване на морското дъно и прилежащата територия.

Очаква се новите уреди да бъдат доставени до 2 месеца.