Драма с щастлив край за Антоанета Стефанова

05-08-2013, 13:12

архив

Петър Боев

Нашата шахматистка спечели последната квота за Световното първенство с 14-ото си място в Белград

Драма с щастлив край се разигра около гросмайстор Антоанета Стефанова в последния ден на Европейско индивидуално първенство по шахмат за жени, което приключи в сръбската столица Белград.

Ети, която е Почетен гражданин на Пловдив, завоюва последната квота за Световното първенство. Това стана факт, след като нашето момиче завърши на 14-о място с краен резултат 7,5 точки от 11 възможни.

Вицесветовната шампионка се наложи в последния кръг над полската гросмайсторка Йоанна Майдан – Гайевска.

В окончателната таблица Стефанова разделя 8-20-о място, но допълнителният показател й отреди 14-ата позиция. Съгласно регламента на шампионата само първите 14 шахматистки получават квота за следващата световна купа за жени.

Другата българска представителка - пловдивчанката Ива Виденова, приключи участието си с 5 точки и зае 103-о място в окончателното класиране.

Официалната церемония за награждаване на победителките и закриване на Европейското първенство се състоя от 21 часа в зала „Никола Тесла“ на петзвездния белградски хотел „Метропол Палас“.

Четиринадесетата европейска шампионка по класически шахмат за жени е унгарката от китайски произход – Хуанг Тхан Чанг с убедителния резултат 9 точки от 11 възможни.

Шест шахматистки следват победителката с по 8 точки. Допълнителният показател определи сребърния медал за грузинката Саломе Мелия. Трета е арменката Лилит Мрктчиян. Четвърта е Виктория Чмилите (Литва), пета - Александра Костенюк (Русия), шеста - Бела Хотенашвили (Грузия) и седма - Моника Сочко (Полша).