Избрани Новини
Половин България с аналогов сигнал и след септември
05-08-2013, 19:39
Снимка:bulgariautre
Още по Темата:Вижте къде раздават ваучерите за декодери
Започва раздаването на ваучери за декодери за цифрова телевизия
По план на мултиплексите трябва да има 70 програми, но засега те са само 7, обясниха от КРС
В почти половината от страната аналоговият телевизионен сигнал няма да бъде прекъснат на 1 септември, съобщи заместник-транспортният министър Георги Тодоров пред БНТ.
Той уточни, че това не означава отлагане на цифровизацията, а продължаване на започналото през март едновременно излъчване на аналогов и цифров сигнал в по-голямата част от България.
Възможно е и след 1 септември и в останалата част от страната, където цифровизацията върви безпроблемно, също да може да се гледа телевизия без стайна или външна антена.
Причината за отлагането на спирането на аналоговия сигнал е неприключилата обществената поръчка за доставка на безплатни декодери за цифрова телевизия в Централна Северна, Югозападна, Югоизточна България и София без община Оборище.
Поръчката е изцяло съобразена с решенията на Европейската комисия. Зам.-транспортният министър Георги Тодоров обеща, че на 13 август специална комисия ще отвори офертите.
Така в най-добрия случай раздаването на декодерите в половината от страната ще започне най-рано в началото на септември, но според експерти не е изключено това да стане и през октомври или ноември.
"Изобщо не може и да става дума за отлагане на цифровизацията тази година, не виждам някакво притеснение от гледна точка на спекулации или интерпретации, че ще се отлага цифровизацията", заяви Георги Тодоров.
"Нашата основна цел е да осигурим възможност на всички правоимащи лица да се снабдят с декодиращи устройства и едва след това ще бъде преустановен аналоговия сигнал", обясни зам.-министър на транспорта.
От Комисията за регулиране на съобщенията увериха, че няма да има технически проблем, ако правителството промени плана за цифровизация и разпореди да бъде продължено аналоговото излъчване.
"Към днешна дата сме направили конкурси за 7 мултиплекса. От 8-10 програми се качват на един от мултиплекс. 7 по 8 равно на 56, а до 70 програми... трябва да се качат, а към днешна дата са качени само 7, а на първия етап задължително трябва да бъдат качени 11", коментира председателят на КРС Веселин Божков.
Той обясни, че все още няма закон, който да задължава телевизиите да качват програмите си на мултиплекс. Според него и тези, които искат срещат доста трудности.
Що се отнася до цифровизацията на радиостанциите Божков посъветва пристрастените към радиото слушатели да почакат до 2020-2024 г. Именно тогава Европейската комисия смята да задвижи и този въпрос.