Как да защитим детето от слънцето, без да го лишаваме от него

Животът

07-08-2013, 16:01

Снимка:

интернет

Автор:

Plovdivutre.bg

Всичко от Автора

Внимавайте, кожата на малчугана още не си е изградила нужната защита

Децата обичат да играят на слънце. Ако сте се опитвали да ги задържите за по-дълго на сянка или под чадъра, знаете колко непостижима задача се оказва това.

На практика по-голямата част от ултравиолетовите лъчи човек поема в детството и едва един малък процент в зряла възраст. Същевременно необходимостта от слънчева защита при най-малките често се пренебрегва, а това може да доведе до сериозни последствия.

Децата не само прекарват дълго време на слънце, но и кожата им е много по-уязвима за вредните въздействия на ултравиолетовите лъчи, тъй като все още не е изградила естествената си защита. Бъдете внимателни - когато извеждате малчугана навън, не съдете за силата на слънцето по собствената си чувствителност. Децата изгарят много по-бързо и последствията са не само зачервяване, но и увреждане на клетките в дълбочина. Установено е, че кожата има памет и едно такова увреждане може да е причина за развитие на раково заболяване в по-късна възраст.

Но и не изпадайте в другата крайност – да лишите напълно детето си от слънце. По време на израстването си то има нужда от ултравиолетовите лъчи, за да произведе така необходимият за растежа на костите витамин D. За този процес са необходими едва двадесетина минути на ден, затова през останалите часове на открито мажете лицето и ръчичките на вашия малчуган със слънцезащитен крем.

Избетете внимателно фотозащитният продукт. Сигурно сте забелязали, че има слънцезащитна козметика както за бебета, така и за деца. Това разделение не е условно и предпазващите съставки са различни. Новородените до една година трябва да се мажат само с продукти, които съдържат минерален екран – това са естествени минерали като цинковият окис, които не проникват в кожата, а само отразяват ултравиолетовите лъчи. Тези слънцезащитни съставки не създават риск от поява на алергични реакция, затова са изключително подходящи за най-малките. Единственият им сериозен недостатък е, че лесно се изтриват от кожата. Едно избърсване с хавлия, търкане в дрешките или дори докосване с ръце може да ги отстрани. Затова в слънцезащитните кремове за деца над една година са прибавени и химични филтри. Те не отразяват, а поглъщат ултравиолетовите лъчи и така осигуряват много по-дълготрайна фотозащита. Химичните филтри обаче имат друг сериозен недостатък – заради дълбокото си проникване в кожата често предизвикат сериозни алергични реакции.

Затова използвайте в пълна степен естествените начини за защита на детската кожа. Обличайте вашия малчуган в светли дрешки и задължително му слагайте шапка. Оборудвайте детската количка с чадър. Така ще можете в по-умерени количества да нанасяте фотозащитни кремове, без да излагате на риск вашето дете.

 

Източник hera.bg