ОБ „Искра“ търси периодични издания от Освобождението до 1944 г.

Стара Загора Лайф

09-08-2013, 12:39

Снимка:

Община Казанлък

Автор:

starazagora.utre.bg

Всичко от Автора

Казанлъчани, които разполагат с уникалните издания, могат да помогнат за попълването на фонда

Общинска библиотека „Искра”–Казанлък, вече два месеца работи по споразумението,подписано с Програма„Глоб@лни библиотеки – България” по Грантова схема за финансиране на иновативни проекти. Страна по договора са и Министерството на културата и Програма на ООН за развитие. Проектът „Писахме, да се знае…Дигитални ресурси за проучване, опазване и популяризиране на местното културно-историческо наследство в Казанлъшкия край“ е нова стъпка в развитието на културната институция и се пребори сред 172 кандидатури за грантово финансиране. Казанлъшката библиотека си поставя вече качествено нова цел- изграждане  на краеведски електронен архив за Казанлъшкия край чрез дигитализация на местния периодичен печат, което ще доведе и до обогатяване дейността на библиотеките-участници и партньорите в проекта чрез иновации, широк и безплатен достъп до информационни масиви, бързо намиране на нужна краеведска информация чрез съвременни технологични решения и съхранение и популяризиране на редки и ценни библиотечни колекции. Уникалността на проекта е заложена още в неговата идейна разработка. Досега няма единен електронен информационен масив на краеведските местни продължаващи издания за периода 1878-1944 година. Създаването му е нова е-услуга, базирана  на ИКТ, която цели пълно представяне на  краеведско съдържание, достъпно чрез глобалната мрежа. Това дава възможност на потребителите в режим на широк, постоянен достъп в интернет, да извършват безплатно своята проучвателска дейност, което от своя страна ще обогати краеведската дейност на местната общност и отделни нейни представители. Ще се създаде нов културно-исторически и образователен ресурс , приложим за образователни и възпитателни цели. Очаква се това да удовлетвори информационните потребности на специалисти-изследователи от музейния сектор, краеведи от краеведското дружество,учители и ученици с интереси към местната история, библиотеките от общината,представители на местната власт, казанлъчани, проучващи своята генеалогия и корени,живеещи в други градове и чужбина, журналисти и социолози, студенти.
Проектните дейности са разнородни и касаят участието  и на партньорските страни. Провеждат се работни среща с участниците НЧ „Цвятко Радойнов-1885” гр. Крън и НЧ „Пробуда-1920” с.Копринка, с партньорите ИМ „Искра” , Казанлък Медиа Груп ЕООД. В резултат от съвместната дейност вече са изявени и е направен  пълен списък на излизалите през обхванатия по проекта период вестници с регионално значение. Издирваха се запазени броеве в библиотеките,училищата и църквите в цялата община. За съжаление,но и очаквано според функциите на културните институции,се оказа, че съхранени продължаващи издания-вестници има само във фондовете на  ОБ „Искра” и ИМ „Искра”. Започна дигитализацията на първите 16 вестника според обхвата на проекта, съобщават още от пресцентъра на Общината.
Ръководството на ОБ „Искра” в лицето на директора Анна Кожухарова, се обръща със следната огромна молба към гражданите на нашата община:„Казанлъчани винаги са имали афинитет към местната история,често в домашните библиотеки се съхраняват уникални екземпляри  от регионалната книжовна и издателска продукция. Затова сега се обръщаме към всички с надеждата, че ще подкрепят съхранението на казанлъшката памет,отразена в местния периодичен печат. Подарете или ни предоставете временноза заснемане вестниците,които притежавате за периода от Освобождението до 1944. Нека заедно ги запазим за поколенията, нека заедно продължим традициите по изграждането на Казанлъшкия архив, така както вече два века са го правили казанлъчани. Молим всички, които притежават вестници,или дори само един брой на вестник от този период, да ги донесат в Библиотека „Искра”, за да им се направи копие”.