Избрани Новини
Губернаторите със сделки до 250 000
Областните ще могат да продават скъпи имоти без разрешение на кабинета
Да се вдигне ембаргото върху сделките на областните управители със западнали държавни имоти и с тях да се пълни хазната. Това са предложили на среща с премиера Пламен Орешарски самите губернатори. "Направили сме писмено предложение до министър-председателя, като целта е държавата да може да се освобождава по-бързо от имоти с отпаднала необходимост", съобщи за "Стандарт" областният управител на Шумен Венцислав Венков. По думите му това би спестило и охраната на въпросните обекти, която в момента е тежест в бюджета. Освен това с времето изоставените сгради се рушали, а цената им падала. Той даде пример, че както в Шуменско, така и в цялата страна става дума за сгради и терени в централните части на градовете или в покрайнините, но в близост до пътни артерии. Запознати припомниха, че сегашното положение областните управи да могат да се разпореждат само с имоти с данъчна оценка до 10 000 лв. бе въведено от ГЕРБ. А над тази сума сделката минава през Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. По време на срещата в Министерски съвет областните управители са коментирали, че по времето на Тройната коалиция таванът за разрешените сделки е бил 500 000 лв. Сега предложенията са тази горна граница да стане 250 000 лв.
Експерти уточниха, че данъчната оценка може да се коригира в Закона за държавната собственост. Пред премиера губернаторите са посочили и опцията администрациите по места да са длъжни да предоставят на Агенцията по приватизация и пълен комплект документи за въпросните имоти като скици, данъчна оценка, пазарна оценка, направена от лицензиран оценител, схеми и разпределения. По този начин бъдещите инвеститори ще могат в кратки срокове да имат информация за съответния терен или обект, предназначението му и позволените дейности в него. В полза на отпушването на пазара на изоставени държавни имоти е и предложението на губернаторите за тримесечен срок, в който процедурата за продажба на съответния имот да се задвижи.
За да се улеснят инвеститорите, от БСП са започнали работа и по разделянето на Закона за устройството на териториите на устройствена и инвестиционна част. С промените ще се фиксират сроковете, в които инвеститорите ще получават разрешителни, уточни шефът на парламентарната комисия по регионално развитие Димчо Михалевски. Той припомни, че т. нар. бърза писта за инвеститори е сред приоритетите на програмата на кабинета "Орешарски".