Избрани Новини
Пестим стотачка от учебници втора ръка
Бележниците на промоция във „Фейсбук"
„Употребяваните учебници се продават на 70% от коричната цена на новите, т.е. отстъпката е 30%. Механизмът е съвсем обикновен. Ученикът идва със списъка с учебниците, които му трябват. Ние му събираме нови или употребявани учебници, в зависимост от желанието му и наличностите, с които разполагаме. Ако носи свои стари учебници, ги изкупуваме, като сумата я приспадаме от сметката му”, обясни Тодоров. В момента цената на нов комплект учебници варира между 100 и 150 лв.
„Не всички учебници могат да се намерят на борсите, особено по-новите издания на помагалата по география на английски език”, коментира майката на гимназист Светла Иванова. Стара практика сред учениците е да закупят комплект от по-голям приятел от същото школо на половин цена. Все повече родители се пренасочват към онлайн пазаруването на помагала втора ръка, особено тези, които живеят в провинцията. Причината е, че там няма толкова големи борси за учебници, каквито има в столицата и затова родителите избират електронното пазаруване, обясни Момчил Тодоров.
Онлайн книжарниците набират популярност вече и във „Фейсбук” страниците, където пускат различни промоции. Най-хитова в момента е промоцията на ученически бележници, които се продават онлайн на половин цена, ако се закупят преди 15 септември.
Въпреки че до първия учебен ден остават броени дни, търговците тепърва очакват големите опашки от ученици и родители. „Обикновено съветваме хората да си набавят учебниците възможно най-рано, но почти всички идват в последния момент. Това от своя страна води до разочарования от страна на някои клиентите, че не разполагаме с даден употребяван учебник”, коментира още Тодоров. И въпреки че бизнесът им все още върви, клиентите на борсите на учебни помагала през последните години доста намаля. Причината е, че министерството на образованието закупува и доставя учебниците на учениците от 1-ви до 7-и клас безплатно.
Освен това от тази учебна година директорите ще трябва да се отчитат всеки месец за състоянието на училищните си дворове. Отчитането ще става чрез онлайн анкети. Целта е състоянието на спортните съоръжения да се проверява редовно, за да бъдат безопасни за учениците.
Топ Новини