Избрани Новини
Първолаците с раници от 7 до 15 кг
Всяко второ дете у нас има гръбначно изкривяване
“Носач на раница на първолак” - това явно е длъжността, която трябва да се въведе в училищата. Защото, въпреки усилията на просветната система и на родителските асоциации тежестта на раницата да се намали това не става и тази година. И малчуганите пак трябва да вдигат тежести.
“При минимум натоварена чанта - буквар, учебник по математика, две тетрадки, 2-3 помагала, 2 шишета от 500 мл вода, гуменки, несесер, спортен екип (за дните с часове по физическо възпитание), кутия с храна, кърпички и т.н., раницата става поне 7-8 кг”, пресметна майка на първолак. И това е при условие, че е дала пари да се купят шкафчета за оставяне на част от помагалата в училище. Защото, ако трябва да се носи всичко, килограмите скачат до 10.
“Правим непрекъснати проверки за тежестта на раниците. М.г. рекордът бе 15 кг на чантата на едно момченце, което е недопустимо, нищо, че там му бе и екипът за спорт”, каза Ваня Кастрева, началник на инспектората по образование в София. Все още са малко учебните заведения, в които има условия децата да оставят вещите си.
“Родителите да проверяват дали всичко, което детето е поставило в раницата, му е нужно”, посъветва Кастрева. Нейните инспектори пък ще следят да има нужната организация за по-леки раници.
По данни на здравната статистика всяко второ дете у нас има гръбначно изкривяване. Причините са от неправилната стойка до тежката раница. Многото килограми могат да доведат до асиметричен растеж на гръбначния стълб.