Финансови нарушения в парк „Витоша”

Без цензура

22-09-2013, 15:23

Автор:

Sofiautre

Всичко от Автора

Тома Белев, като директор на Природен парк „Витоша” през 2007 г., е прехвърлял суми от Дирекцията на парк „Витоша” към „Асоциация на парковете в България”, чиито председателски пост заема и до днес.

Това става ясно от предоставена документация по Закона за достъп до обществена информация.

На 20 декември 2007 г., точно преди Коледа, Дирекцията на парк „Витоша” със седалище ул. Антим 1 № 17 и „Асоциация на парковете в България”, също със седалище на ул. Антим 1 № 17, представлявана от Тома Белев – председател на сдружението, подписват договор за „Изготвяне на информационно – образователна експозиция за оформяне на музей на водното конче в ПП „Витоша”, съгласно вижданията на Възложителя”. Договорът от страна на Дирекция парк Витоша е подписан не от директора Тома Белев, а от Добромира Димова, заместник директор.

По този начин две структури, управлявани от Тома Белев влизат в договорни отношения.

Срокът на контракта е 30 дни за сумата от 4880 лева. На следващия ден, 21 декември 2007 г., е издадена фактура от Дирекцията на ПП „Витоша” към „Асоциация на парковете в България” за стойността по договора 4880 лева, т.е. изпълнението на поръчката е платено авансово без това да е отбелязано в контракта. Както е известно Дирекцията на ПП „Витоша” е на бюджетна издръжка и е структура с принципал Министерство на земеделието и храните.

Фрапиращ обаче е фактът, че според извлечението от сметките на „НУГ Дирекция на Природен парк Витоша М-во на земеделието и горите” от 19.12.2007 г.  става ясно всъщност, че плащането от Дирекцията на парк „Витоша” към „Асоциация на парковете в България” е извършено на 19.12.2007г. или ден преди подписването на договора и два дни преди издаването на фактурата.

По този начин плащането на 19 декември 2007 г. е оправдано с договор от 20 декември 2007 г. и фактура от 21 декември 2007 г. (Приложено изпращаме копие от Договор, фактура и банково извлечение)

Изключително странен е обектът на договора - водното конче (Odonata), чийто информационно-образователна експозиция трябва да се оформи в Музей на Витоша. За неспециалистите е необходимо да уточним, че водното конче е сред най-големите и най-бързи насекоми. В България са разпространени над 70 вида, в района на Витоша водно конче има в ниската част, около поречието на реките Владая и Железница. Във високите части на Витоша няма регистрирано официални обитания на водно конче. Единствените сведения за забелязано, но не е регистрирано, водно конче в планината са веднъж през 1911 г. и втори път през 1965 г. Буди голямо недоумение и избрания зимен период на изпълнение, когато температурите стигат до минус 24 градуса и през въпросната година планината беше затрупана със сняг.

Тома Белев продължава да е председател на неправителственото сдружение „Асоциация на парковете в България”, в което странно защо все още продължават да участват директорите на държавните Природни паркове.

 Този, убедени сме, не единичен случай буди следните въпроси:

  • Има ли други аналогични договори между природните паркове и неправителствената организация  „Асоциация на парковете в България”?
  • Има ли договори между Дирекциите на парковете в България и други неправителствени организации, оглавявани от Тома Белев?

Честа практика е неправителствените организации около Тома Белев да използват флората и фауната за безсмислено усвояване и харчене на пари, но този път е от сметките на бюджетно учреждение.

Поради основателни съмнения, породени от представените документи, е подаден сигнал до Върховна касационна прокуратура.

 

22.09.2013 г.

12,10 h

НГК „Природата за хората и регионите”