Локо (Пд) с две вицешампионски титли по шахмат

26-09-2013, 15:16

Ветеранът Любен Попов записа 56-ото си участие в държавното ни първенство

Мъжкият и женският тим на Локомотив (Пд) спечели вицешампионските титли на завършилите в Слънчев бряг държавни отборни първенства по шахмат. Новите шампиони на България са ШК „Абритус” (Разград) при мъжете и „Шах ХХI“ (София) при жените.

„Абритус” (Разград) с равен мач в последния кръг оформи доминиращото си участие в шампионата. След 6 отборни победи и едно реми и общ сбор от 13 точки представителите на шахматната школа на Разград заслужено вдигнаха шампионската купа.

Шахматистите на СКШ „Локомотив“ (Пловдив) събраха актив от 9 мач точки и 25 точки от отделните дъски, което им гарантира сребърните медали.

Съставът на вицешампионите е: ГМ Васил Спасов, ГМ Никола Джукич, ГМ Владими Петков, ММ Тихомир Янков, ГМ Милко Попчев, ММ Димитър Лалев, ММ Любен Попов.

В 63-тото държавно отборно първенство ММ Любен Попов фиксира 56-тото си участие.

В „А“ група на жените шахматната интрига също се разплете в последния момент. Отборите на ШК „Шах ХХI“ София и на СКШ „Локомотив“ Пловдив през целия шампионат водеха в класирането при размяна на лидерството. „Головата разлика” преди последния кръг беше в полза на софиянки.

Пловдивските шахматистки постигнаха отборна победа срещу ШК „Марек Юнион Ивкони” – Дупница и с интерес наблюдаваха ожесточените шахматни битки в двубоя на ШК „Шах ХХI“ София и ШК „ЦСКА“ София. В цайтнота ММ Елица Раева уверено реализира минималното си преимущество срещу представителката на червения отбор, оформи отборната победа, а с това и шампионската титла за отбора си.

За вицешампионките от Локо (Пд) играха ГМ (жени) Галина Струтинская, ГМ (жени) Маргарита Войска, ММ (жени) Ружка Генова, Деница Драгиева, Елица Атанасова.

Бронзови медалистки са шахматистките на ШК „ЦСКА“ София с 9 мач точки и 19 точки на отделните дъски.