Избрани Новини
Как да се предпазим от сърдечносъдови заболявания
28-09-2013, 06:20
Автор:Burgasutre
Още по Темата:Виж съветите на специалистите от РЗИ-Бургас
Превенцията за здравето представлява предприемането на съвкупност от действия и мерки, целящи запазване здравето на хората. Върху него влияят както наследствеността и социално-битовата среда, така и външни фактори, които всеки един от нас може да промени, избегне или подобри, за да съхрани здравето си.
За сърдечносъдовите заболявания такива мерки са спиране на тютюнопушенето, здравословно хранене, редовно физическо натоварване, следене на артериалното кръвно налягане (трябва да е в границите 130/90), следене на боди-мас индекса (BMI < 25kg/m²), обясняват специалистите от РЗИ-Бургас.
Според специалисти сърдечносъдовите заболявания се нареждат на първо място в Европа като причина за смъртност и инвалидизация. Целта на превенцията е не само да се намали броя на смъртните случаи предизвикани от сърдечносъдови заболявания, но и да се снижи честотата на основните сърдечносъдови заболявания (исхемична болест на сърцето, коронарна болест на сърцето, ПАС, ИИ).
Разработване на активна превантивна стратегия по целия свят се утвърждава като основен подход. Насоките включват информираност на хората за основните рискови фактори, както и стремеж към изграждане на здравословен начин на живот. Под "начин на живот" се разбира широкия спектър от дейности, свързани с хранителния режим и култура, физическата и трудова активност, поведенчески характеристики, режим на труд и почивка, организация на отдих и рекреация. Начинът на живот е тясно свързан с материално-битовите условия (жилищна площ, комфорт на жилището, среден месечен доход).
Изграждането на личен здравословен начин на живот, като че ли се превърна в най-трудната задача. Като основни рискови фактори за здравето могат да се посочат: стресът, липсата на пълноценна почивка, недоспиването, храненето с вредни и мазни храни, приемът на наркотични вещества, тютюнопушенето, употребата на алкохол и др. Всеки един от нас е подложен на въздействието на вредни фактори или сам приема вредните вещества.
Пътят към изграждането на целесъобразна личностна система е комплексен и изисква постоянство и мотивация. Това ни най-малко не означава, че всеки трябва да „тича по 1 час всеки ден” или „да се храни само със салати и плодове”. Индивидуалният стил на живот се изгражда за всеки индивид по отделно, в зависимост от неговите физиологични способности, нужди и потребности.
Съществуват стратегии за изграждане на здравословен начин на живот. Медицинският персонал трябва активно да участва в разясняването и предоставянето на информация за промените, необходими за превенция на сърдечносъдовите заболявания. Те са:
1. Тютюнопушене – Всеки пушач трябва да бъде насърчаван да откаже или поне да намали цигарите - под 10 на ден.
2. Здравословно хранене – Хората трябва да се поощряват да се хранят здравословно и рационално. Полезна е консумацията на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, нискомаслени млечни продукти, риба и месо без мазнини. Омега-3-мастните киселини имат протективни свойства, така че дори една „мазна” риба може да е много по-полезна отколкото приема на червено месо. Основен принцип, който е добре да се следва, е че приемът на мазнини не трябва да надвишава 30% от енергийния прием на човек. Храненето в България е с неблагоприятни тенденции. Българите имат висока употреба на сол, захар, мазнини и тестени продукти. Страната ни е на последно място в Европа по прием на мляко и млечни продукти, като същевременно дневният прием на витамини и минерали е под стандарта за деца, бременни жени и стари хора. Небалансираното хранене увеличава т.нар. „лош” холестерол, а с това и прогресивното развитие на атеросклеротични плаки.
3. Спорт – Всеки човек трябва да бъде поощрен да повиши физическата си активност до нива, свързани с нисък риск за развитие на сърдечносъдови заболявания. Целта е поне по 30 мин. на ден човек да извършва физическа активност. За заетите и болни хора препоръките са да ходят пеша или да избягват возенето с асансьор, за сметка на изкачването на стълби. Разбира се, на пациенти с диагностицирано сърдечносъдово заболяване се препоръчва клиничната оценка да се направи от специалист кардиолог, включително и след изследване с велоергометричен тест. По този начин може да се установи до колко и каква физическа активност е подходяща за конкретния човек. Здравите хора биват насърчавани да изберат спорт, който им доставя удоволствие и могат да отделят няколко часа в седмицата, за да се занимават активно с него. Подходящи спортове са тенис, плуване и др.
4. Профилактични прегледи – рутинният преглед, който се провежда от личния лекар (преслушване, с измерване на кръвното налягане и измерване на холестерола), може да е много ценен за откриването на отклонения от нормата и пристъпване към вземане на навременни мерки, за да не се стигне до усложнения. Изследването на холестерол се прави сутрин, като човек не трябва да се е хранил. Желателно е предишния ден и последните три дни да не е консумирал алкохол, да не е консумирал високи на холестерол храни, за да може неговият липиден профил да излезе нормален. Т. Нар „добър” холестерол намалява при тютюнопушене.
Лекарствена терапия (медикаментозна профилактика)
При хора с артериална хипертония, висок холестерол, които не могат да влезнат в норма с оказаните превантивни мерки, биват подложени на лекарствена терапия.
Като профилактична терапия се назначават:
Рискови фактори
За развитието на сърдечносъдови заболявания от основно значение са две патологични изменения – артериалната хипертония и развитието на атеросклероза.
Допълнителни рискови фактори са:
Кои стойности на холестерола се приемат за нормални?!
- Общ холестерол - под 5 ммол/л
- LDL „лош холестерол" - под 3 ммол/л
- HDL „добър" холестерол - над 1 ммол/л
- Триглицериди - под 2 ммол/л
За високи стойности на общия холестерол се приемат нивата над 6,2 mmol/l (240 mg/dl) и на LDL-холестерола над 4,14 mmol/l (160 mg/dl).
В тези случаи рискът от смърт поради настъпване на сърдечносъдово заболяване е голям. При нива на общия холестерол между 5,7 и 6,4 mmol/l рискът от внезапна сърдечносъдова смърт се удвоява, а ако нивата са над 6,83 mmol/l (264 mg/dl) рискът е 4 пъти по-голям.
Атеросклероза – Атеросклерозата е заболяване, при което се натрупва плака във вътрешността на артериите. Артериите са кръвоносните съдове, които пренасят богата на кислород кръв към сърцето и други части на тялото.
Плаката се състои от мазнини, холестерол, калций и други вещества, които се откриват в кръвта. С течение на времето, плаката се втвърдява и това води до стеснение лумена на артериите. Ограничава се притока на кръв, богата на кислород към особено важни органи – сърце, мозък, бъбреци и др. Атеросклерозата може да доведе до сериозни проблеми, включително сърдечен удар, инсулт или дори смърт.
Артериална хипертония – В медицината под артериална хипертония се разбира хронично състояние, характеризиращо се с повишението на кръвното налягане над 140/90 mmHg. Артериалната хипертония може да е първично заболяване (есенциална хипертония) или вторично (повишено вследствие на друго заболяване – бъбречно, ендокринно и др.) Нормализирането и вкарването на артериалното налягане в граници е от съществено значение за предпазване от сърдечносъдови заболявания