Избрани Новини
Една жена умира всяка минута от сърдечна болест
Между 60 и 70% от смъртните случаи у нас се дължат на сърдечно-съдови заболявания
Сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ) са най-големият причинител на смърт в света. Всяка година ССЗ причиняват близо 1/3 от всички смъртни случаи на земята (над 17 милиона живота годишно). Ако ръстът в стойностите продължи – към 2030 г. над 23 милиона души годишно ще умират от сърдечни заболявания.
В Европа тези данни са не по-малко притеснителни. Всяка година от (ССЗ) умират над 4 млн. души, от които над 1.9 млн. в държави членки на ЕС.
Основни проявления на ССЗ са коронарна болест на сърцето и инсулт.
В България средно между 60 и 70% от всички смъртни случаи се дължат на ССЗ (през 2010 г. - 74 392 души или 67,5%; през 2009 г. броят им е бил с 3086 по-малко или 66% от всички починали; през 2012г. починалите от ССЗ представляват 65% от общата смъртност). Над 60% от общата смъртност в България през последните години се дължи на исхемична болест на сърцето, в това число остър инфаркт на миокарда, хипертонични болести и мозъчно-съдови болести.
В България през 2012 г. има 50 783 получени инсулта, от които смъртните случаи са 7 535. Всяка година близо 6000 българи умират от остър инфаркт на миокарда и други форми на ИБС. Около 13 - 15 хиляди пък са инфарктите, които се регистрират годишно в България.
Най-засегнати от ССЗ са хората над 55-годишна възраст. Случаи на инсулт сред младите хора до 35 години също има - близо 200 през 2012 г.
Жени и деца
Както се вижда от статистиката, мит е, че сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ) засягат само възрастните хора, предимно мъже. Жените страдат от ССЗ наравно с мъжете. Шокиращи са фактите, че ССЗ са най-честият причинител на смърт сред жените, включително в Европейския регион – всеки трети смъртен случай на жена (или над 8.6 млн. жени годишно в света) се дължи на сърдечно заболяване. А това означава, че всяка минута, някъде по света, една жена умира от ССЗ.
Децата също са застрашени от сърдечни заболявания – риск съществува и преди раждането, а той се увеличава многократно с израстването на детето, което се храни неправилно, не е физически активно или е изложено на вредна среда, причинена от тютюнопушене, например. Модерното общество допълнително предлага на децата рискова среда – леснодостъпна вредна храна, увлекателни компютърни игри, както и т.нар. пасивно тютюнопушене.
Превенция
Над 80% от преждевременните смъртни случаи от сърдечно-съдови заболявания биха могли да се предотвратят чрез здравословна диета, редовни физически упражнения и въздържане от тютюнопушене.
Тютюнопушенето остава основен проблем в борбата със сърдечно-съдовите заболявания. Всеки втори пушач умира от свързани с тютюнопушенето болести. Всяка година пасивното тютюнопушене убива повече от 600 хиляди непушачи, в това число и не малко деца.
В последните години консумацията на плодове и зеленчуци е нарастнала като цяло в Европа, докато консумацията на мазнини остава стабилна. А нездравословното хранене е свързано с четири от десетте водещи смъртоносни риска. Избягването на храни с високо съдържание на сол, захар и вредни мазнини, съчетано с редовен прием на плодове и зеленчуци ще подобри физическото ви състояние и ще намали риска от сърдечни болести.
Затлъстяването при деца и възрастни в Европа остава на високи нива, въпреки наличието на значителни вариации измежду страните. Липсата на физическа активност причинява 6% от световната смъртност. Надмормено тегло, диабет и липса на физическа активност при децата са основна причина те да развиват сърдечно-съдови заболявания като възрастни. През последните 10 години заболеваемостта от диабет в много европейски страни се е покачила с повече от 50%.
Симпозиум по Остър коронарен синдром, Пловдив, 27-29 септ. 2013 г.
Новите препоръки и практики в диагностицирането и лечението на инфаркт на миокарда и прединфарктно състояние обсъждат в Пловдив българските кардиолози, в рамките на Симпозиум по Остър коронарен синдром, организиран от Дружество на кардиолозите в България. В Симпозиума взимат участие водещите български специалисти в областта, началници на клиники по кардиология и над 270 кардиолози от цялата страна.
Световен ден на сърцето 2013 г.
На 29 септември Световната кардиологична федерация чества Световния ден на сърцето. Неговата цел е да информира хората по света за опасността от сърдечни болести, високата смъртност, до която водят и начините за превенция. У нас Световният ден на сърцето се организира официално от Дружество на кардиолозите в България.
Тръгни по пътя на здравото сърце, София, 29 септември 2013 г.
Tази година кампанията за Световния ден на сърцето ще премине под мотото „Тръгни по пътя на здравото сърце”. За популяризиране на каузата, ДКБ стартира кампанията „Лице на здравото сърце”. В инициативата до момента се включиха десетки хора от различна възраст и от цялата страна, среди които и зам.-министърът на младежта и спорта Йордан Йовчев. Те се снимаха с карта, на която има изобразен маршут във формата на сърце (Пътят на здравото сърце), за да популяризират събитието на 29 септември в София от 10.00 до 12.00 ч. Началната точка от Пътят на здравото сърце ще е пункт в Градската градина (в близост до Мавзолея), на който хората ще получават карта. По маршрута във формата на сърце ще бъдат разположени други 3 пункта, на които участниците ще получават печати, за да удостоверят накрая, че са изминали Пътят на здравото сърце. След като съберат всички 4 печата, участниците ще получават специални сувенири за каузата на Световния ден на сърцето и грамота от Дружеството на кардиолозите в България за посланик на здравото сърце.
Топ Новини