6% ръст на туристите отчитат от "Слънчев бряг" АД

Традиционно най-многобройни са руските и украинските туристи, пребивавали в курорта

„Слънчев бряг” АД изпълни основното си задължение да подготви инфраструктурата и да организира успешен туристически сезон и през лятото на 2013 г. Въпреки икономическите трудности и пренебрежителното отношение на държавата, лятото премина без изненади и в рамките на прогнозните резултати, отчита изпълнителният директор на дружеството Златко Димитров.
Традиционно най-многобройни са руските и украинските туристи, пребивавали в курорта през четирите летни месеца. Започват да се завръщат летовниците от Полша и Чехословакия. Много са и гостите от Румъния, които посещават комплекса със собствен транспорт.
Предполага се, че курортът приключва сезона с близо 6% ръст на туристите спрямо миналата година. Информацията е предполагаема, тъй като статистически данни за реализирани нощувки не се водят, а се търсят от различни източници - туристически организации, туроператори, хотелиери, летища, общинска администрация.
Данните се разминават
Основен показател за увеличения брой на туристите е близо 4-процентният ръст в чартърните полети на Летище Бургас. Всъщност това е и единственият ориентир, по който приблизително можем да предположим колко туристи са посетили курорта, коментира Златко Димитров. Точна информация за пребивавалите в комплекса летовници няма заради несъответствието между регистрираната, реално действащата леглова база и реализираните приходи от нощувки. Диспропорцията в данните е факт от години. За 2012 г., например, община Несебър отчита приходи от курортен данък на база реализирани нощувки в размер на 1 500 000 лв. при регистрирани около 80 000 легла. Същевременно за същата година само в Слънчев бряг се посочват над 250 000 легла, а летище Бургас твърди, че е посрещнало над 2 000 000 пътници.
Пазарен сегмент
Постепенно Слънчев бряг започва да променя утвърдения в последните години пазарен сегмент. За първи път от десетилетие насам през 2013 г. курортът откри сезона още през април и само за месец посрещна 7000 австрийски пенсионери. Ангажиментът към тях е предизвикателство за ръководството на дружеството и за хотелиерите, тъй като включва нестандартни и необичайни мерки по обслужването им. Отзивите за престоя на възрастните австрийци тук на всички нива са отлични. Комплексът ще има готовност да посрещне още толкова австрийски пенсионери през пролетта на 2014 г.
Изтеглянето на сезона в ранните месеци на пролетта и промененият статус на туристите са крачка към промяна на пазарния сегмент. За да се осъществи реформата обаче са нужни нова политика, стратегия за развитие и инвестиции в туристическата инфраструктура. Тя не може да се реализира и без законодателни инициативи в областта на туризма, на регионалното развитие и концесионирането на плажовете, казва Златко Димитров.
Задължения
Основно задължение на акционерното дружество, стопанисващо курорта, е да обезпечи сигурността и спокойствието на летовниците, както и да поддържа комплекса в съответствие с европейските норми. Изпълнителният директор на „Слънчев бряг” АД счита, че с този ангажимент дружеството се е справило успешно.
Сигурност
През сезон 2013 допълнително е развита съществуващата система за видео наблюдение в комплекса. Подменени са камерите, монтирани са нови с по-висока резолюция и с възможности за нощно наблюдение. Ъбгрейдван е софтуера с по-големи възможности за съхранение на информацията при 24 часово записване. Изградени са нови точки за видеонаблюдение в райони с по-голяма концентрация на туристи - „Какао бийч”, крайбрежната алея около хотелите „Гларус”, „Ларго” и др.
На пълната издръжката на дружеството в Слънчев бряг са били командировани над 200 полицаи, изцяло на разпореждане на РУП Несебър.
От 2010 г. насам през активния туристически сезон в Слънчев бряг се въвеждат правила, които всяка година акционерното дружество се опитва да актуализира съобразно потребностите на бизнеса. Основното предназначение на правилата е регулиране движението на превозни средства по алеите, в търсене на защита и спокойствие на туристите. Според Златко Димитров въвеждането на почасово паркиране /т.нар. синя зона/, определянето на часове за влизане на зареждащи автомобили, ограничаването броя на таксиметровите автомобили, забраната на опасни атракции като голф колички, нерегистрирани мотори, мотопеди и др., са постигнали желаните резултати и са намалили трафика по алеите на комплекса
Държавна позиция и финанси
„Слънчев бряг” АД е принудено да изпълнява ангажимента си към поддържането на съвременна визия на комплекса със собствените си недостатъчни средства. В помощ на община Несебър през това лято дружеството е осигурило допълнително нощно почистване на алеите, закупило е и нови 80 коша за смет с обем над 120 литра и 100 коша с обем 60 литра, подготвило е профилактика на алейното осветление, асфалтирало е алеи, оформило и озеленило е контролните пунктове, извършило е и много други дейности по подготовка на инфраструктурата.
Поддръжката на инфраструктурата на най-големия ни черноморски курорт е отговорен и скъп ангажимент. Според публичния отчет и баланса на „Слънчев бряг” АД основните разходи за 2013 г. са: паркоподдържане и озеленяване - 350 000 лв., поддъжане и разширение на системата за видеонаблюдение – 80 000 лв., поддръжка на алейно осветление – 60 000 лв., ел.енергия – 100 000 лв., разходи, свързани със сигурността на туристите – 300 000 лв., осигуряване на промишлена вода за напояване – 100 000 лв. и много други.
Ясно е, че приходите на дружеството, реализирани предимно от собствени дейности, са недостатъчни. Субсидии от държавата или от общината не се отпускат, въпреки, че в по-голямата си част „Слънчев бряг” АД дублира основните дейности на община Несебър, за които плаща данъци.
Проблемът с поддръжката на к.к Слънчев бряг може да се реши единствено чрез осигуряване на целево финансиране, категоричен е Златко Димитров. Според него е необходимо държавата да промени отношението си към българския туристически бранш, за да може той да бъде конкурентен и действително, а не само на думи, да се превърне в стратегически отрасъл, формиращ 13% от БВП.