Избрани Новини
Кой пише късметите с купешкото кафе
Понякога за твоя изненада късметчето ти поднася сентенции, а друг път по-обикновени късметчета - “Щастие”, “Любов”, “Успех”
Ставаш сутрин рано, криво ти е, уморен си, или просто потиснат, защото пак дойде гадният понеделник... Посягаш към първата чашка кафе за тонус и по-добър старт. В някои случаи с него идва и по-обикновено късметче - “Щастие”, “Любов”, “Успех”, и ти се ще да го приемеш като предсказание. Някъде дълбоко едно гласче ти казва, че днес сигурно ще намериш щастието, а защо не любовта или успеха?
Понякога за твоя изненада късметчето ти поднася сентенции като тази: “Ако имаш някого, комуто можеш да разкажеш сънищата си, нямаш право да се считаш за самотен.” И тогава се питаш: Самотен ли съм? През деня пробваш да намериш не един, а няколко човека, да им разкажеш сънищата си, защото тази сентенция не е права - аз не съм самотен, нали?
При комунизма всички търсеха кой пуска вицовете. Търсеше го и кварталният. “Труд” обаче се запита кой измисля късметчетата, често придружаващи кафето ни днес. Оказва се, че това е Кирил Керин (41 г.), единственият човек с тази професия, или по-точно хрумка, която превърнал в свой бизнес.
Започва през 2000 г. и първоначално прави забавните или енигматични листчета сам, после с помощта на няколко приятели, а днес вече е разработил машини, които да оптимизират процеса и да улеснят работата му. В момента проучва пазара в Германия, Франция, Гърция, Испания и другаде.
Кирил е завършил друго, но е философ по душа. Казва, че “...като четеш толкова писаници на хора, живели преди хиляди години, щеш не щеш, все нещо ти се забива в главата.”
Идеята на късметчетата е не да развеселяваш хората, а да им помогнеш да си оправят проблемите, казва Кирил Керин. “Развеселяването влиза в цялата работа, но въпросът е да не живееш в сапунения сериал, в който живеят всички останали.
Има неща, които човек може да прескочи: нервите, дрязгите, конфликтите, да ги отмине, когато е възможно. Въпросът е, че става само по един-единствен начин - когато се научиш да прескачаш 7-те смъртни гряха. Цялата работа за конфликтите между хората е от една прословута гордост, алчност, завист”, добавя той.
Според него, ако се научиш да контролираш тези пороци, животът ти ще върви по съвсем друг начин. “Всичко, което знам, съм го научил в движение. Бизнесът ми показа как да живея. Преди 15 години бях в същия този сапунен сериал, в който са и всички останали.”
Керин е завършил електротехника и автоматизация на производството, но открива своето амплоа в рекламата. Няколко години по-късно решава, че късметчетата са нещото, на което си заслужава да посвети живота си.
Защо?
“Аз пия много кафе. От малък се опитвам да организирам другите и да ги водя нанякъде, а късметчетата дойдоха като следствие от това. Повечето пъти съм си патил - когато управляваш масата, лидерът пострадва, защото носи отговорност.
Докато при късметчетата не мога да нося отговорност за всеки. Личното его на човека не ме касае.” За едни едно късметче е супер, за други е скучно, на трети им е все едно. “Целта е да науча хората на нещо, без да съм видим за тях. А какъв по-добър момент от този, когато пият сутрешното си кафе?”
Как реагират ли? Именно това проучване била работата на Кирил през първите 2-3 г. “Рецептата е направена така, че 60% да са доволни. Останалите 40% са разпределени между тези, които горе-долу са удовлетворени, други - безразлични, и една много малка част от 10%, които са наистина недоволни... Но на нея не можеш да угодиш”.
Идеята е да дадеш съвет на някого, без да го засягаш лично.
По тази причина избягва вицовете. “Първото нещо, с което човек се събужда, е мисълта, че е единствен и уникален на света, и това е така. Когато му изпратиш нещо, свързано с външния вид, професията, той по един или друг начин го приема лично”, разсъждава Кирил.
Стават грешки
Преди години на дама с наднормено тегло се паднал виц за крава. Тя си помислила, че барманът специално е избрал това късметче и станало... леле-мале.
Изчислява, че през годините е изчел към 15 000 текста, за да отсее някаква палитра. Но я обновява в името на разнообразието. Вече събира текстове за следващата партида, подпомаган от външен екип от хора. След серията с по-лесно смилаеми послания обещава да пусне пак една доза провокация. И очаква пак да завалят обаждания, както се случва на всеки 1-2 г., когато “обръща” късмета.
Имал е много среднощни обаждания и есемеси от доволни хора, дори подпийнали, но и ядосани.
Защо се сърдим?
От кафеените вносители му се обадили, че дама била недоволна от късметчето си. Същия ден имала трагичен инцидент в семейството, а се паднало “Не тъгувай...”. “Просто понякога е стечение на обстоятелствата. Аз ги пиша, но не ги раздавам”, казва авторът.
Но пък имало и друга, която му изпратила куп есемеси между 2 и 4 ч. през нощта. “Пишеше ми от някаква дискотека на морето, за да ми каже колко била доволна - преди време си избрала 5 сентенции от късметчетата и животът се преобърнал на 180 градуса. В действителност това е идеята”, твърди Керин.
“Когато четеш тези текстове, те те карат да се променяш. Просто искаш или не, ти се забиват в главата. А за да се оправи една нация, е нужно образование.
Може да няма добре развита икономика или земеделие, но когато започнеш да образоваш една нация, в рамките на едно поколение тя ще се обнови и ще бъде съвсем различна. Ние направихме точно обратното и в момента берем плодовете на своята неграмотност.” Това е веруюто му, но има и собствена дефиниция за късмет: Това е добрата възможност, за която трябва да си подготвен. Всичко останало, което ти се удава, а не си готов за него, е просто пропуснат шанс.
Няма определен любимец сред творенията си, но подчертава 2 сентенции, които обединил в едно: “За да постигнеш нещо, се изисква усърдна работа” (на голфъра Гари Плеър), което дописал с: “Погледнете костенурката. Напредва само когато си опъне врата” (Джеймс Б. Конант).
Има ли чувство за хумор българинът?
“Има, когато трябва да се помайтапи със съседа или с другите. Имаме чувство за хумор, въпросът е, че всеки го е скрил зад някаква маска. Напоследък стана много модерно човек да се прави на страшен и да плаши - гола глава, тъмни очила...Това идва от ниската ценностна система.
За мен нещата се променят само с образование. Когато човек е образован, интелигентен и освободен, чувството за хумор ще му дойде отвътре.
Когато си потиснат, имаш проблеми и се чудиш как да направиш нещо, а не ти стигат знания, няма как да се шегуваш. Не са ни проблем парите, а ценностната система”, казва Кирил.
ДЕНИЦА КАЦАРОВА
Смята се, че традицията за пиене на кафе се е зародила в Йемен и североизточните части на Етиопия.
Йеменците приготвяли “турско” кафе много по-добре от самите турци. При варенето в него задължително се добавят смлени семена от кардамон или пък се слагат цели шушулки в самото джезве.
В Етиопия приготвянето на кафе е истинска церемония, която е неразделна част от културния и социален живот. За да е цялостен табиетът, задължително трябва да има поне един наблюдател. Кафето се вари на земята и се подправя с всевъзможни добавки - карамфил, есенции, масло и много захар, като на някои места вместо захар се слага сол. Силната ободрителна напитка се сервира в малки чашки и се консумира с лакомства и паралелно приготвени... пуканки.
В южните части на Индия една от най-разпространените напитки е коктейлът Chukku Kappi - “кафе с джинджифил”. Горчиво-сладката напитка освен изредените 2 съставки, съдържа още босилек, червен пипер, кимион, кориандър, карамфил, кардамон и канела. Този еликсир се смята за изключително полезен и подобряващ храносмилането.
А какво ще кажете за кафе с чили?
В Мексико тази комбинация изобщо не е странна. Нищо че според нашите разбирания нещо, което съдържа кафе, вода, шоколад, ванилия, обилно количество захар, канела, прясно мляко, сладолед, сол и чили, спокойно може да наречем бълвоч.
90 долара за чашка с "аки"
Най-скъпото кафе в света, Kopi Luwak, се придобива чрез необичайна “технология” - зърната се извличат от изпражненията на малкото екзотично животинче циветка. На някои места по света може да ви сервират чашка от ободрителната напитка за $ 90.
Родината му е индонезийският остров Суматра.
Бозайникът, подобен на невестулка, подбира и изяжда най-зрелите кафеени зърна, но тъй като храносмилателната му система не може да ги усвои напълно, частично смлените топчета се събират от екскрементите на циветката.
За специфичния вкус и аромат на скъпото кафе влияние оказват стомашните сокове на животното, които отстраняват горчивината от зърната и придават на крайния продукт уникално мек и приятен вкус.
Цената на половин килограм от Kopi Luwak е между $ 100 и $ 600 в различните места по света. Въпреки че се събира от изпражнения, кафето не е опасно за здравето, тъй като не съдържа опасни бактерии.T
МАНУЕЛА ЕМАНУИЛОВА
НАХОДКИТЕ
Два охлюва пълзят по-бавно от един.
Когато вземеш всичко от живота, то помисли къде ще го струпаш.
И за пияните от щастие е нужен изтрезвител.
Работата се върши, докато стане както трябва, или докато се убедиш, че не може да
стане така.
Най-сигурният начин да си щастлив е да си толкова зает, че да нямаш време да си нещастен.
Много хора си остават бедни от опити да изглеждат богати.
Или преодоляваш страха си и излизаш на сцената, или цял живот оставаш зад кулисите.
Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава.
Топ Новини