Официално: Кметът подава кандидатурата на града за Културна столица на Европа

Комисия от 13 независими експерти – 6 от България и 7 от други страни-членки на ЕС ще оценяват проектната документация

На 18 октомври, кметът Димитър Николов ще внесе в Министерство на културата документацията във връзка с кандидатурата на града за Културна столица на Европа, съобщават от пресцентъра на общината. В същия ден своите апликационни формуляри се очаква да подадат и градовете София, Пловдив, Варна, Русе, Велико Търново, Шумен и Габрово. В 10.30 часа представителите на градовете-кандидати и министърът на културата д-р Петър Стоянович ще дадат съвместна пресконференция.

Комисия от 13 независими експерти – 6 от България и 7 от други страни-членки на ЕС ще оценяват проектната документация, а през декември ще се проведат срещи с представители на всеки от градовете, в рамките на които те ще имат възможност да защитят кандидатурите си пред журито.

Само един от всички български градове ще бъде удостоен с престижната титла „Европейска културна столица“. За 2019 г. той ще трябва да подготви и предложи целогодишна културна програма със събития и инициативи, които да привлекат публика и артисти от цяла Европа.

Бургас заяви намерението си да кандидатства за Европейска  културна столица още през 2008 г. Един от преломните моменти в подготовката на кандидатурата дойде в средата на 2012 г., когато кметовете на 13-те общини от Област Бургас подписаха Меморандум за партньорство, с който заявиха подкрепата си за каузата. В началото на 2013 г. връзката между Бургас, Созопол, Поморие, Несебър, Приморско, Царево, Малко Търново, Айтос, Карнобат, Руен, Сунгурларе, Камено, Средец стана още по-силна с учредяването на Асоциация за развитие на културата на Бургас и Бургаски регион. Постепенно идеята за обединената Бургаска кандидатура запали много хора, които все по-убедено започнаха да вярват, че Бургас може да бъде Културна столица на Европа, и нещо по-важно, започнаха сами да инициират действия в тази посока. През 2012-2013 г. близо 200 културни дейци - творци, представители на независими сдружения, културни институции, организатори на събития дадоха своето „ЗА“ кандидатурата на Бургас, слагайки имената и подписите си след тези на кметовете в Меморандума за партньорство. През последните две години почти нямаше културно събитие в града, което да не мина под знака „Бургас – кандидат за културна столица на Европа“, без значение по чия инициатива се случваше то. Многобройните събития, създадената фейсбук страница, лого, рекламни материали, стотиците публикации в медиите, презентации пред различни аудитории направиха така, че все повече хора да разберат за инициативата „Бургас 2019“, и по-важното – да се запалят за нея. Кулминацията дойде през лятото на тази година с Burgas 2019 Summer Tour – eдно безпрецедентно за България събитие, в което един регион показа на практика, с реални действия, че е обединен, че може да работи заедно и ефективно, когато има обща кауза. В специално подготвена форма за обратна връзка попитахме публиката на Burgas 2019 Summer Tour какво мисли за турнето, кандидатурата, какво мечтаят да се случи през 2019-та. Попитахме ги и, защо Бургас трябва да бъде избран за ЕСК. Ето и някои от отговорите:

„Градът е уреден и уютен. Морето е живот. Бургас създава артисти и изкуство! Няма друго – голям проект за хубавия ни град!“

„Духът и животът на Бургас са пропити с култура. Родно място на много хора на изкуството. Отива му и е най-подходящ за ЕСК.“

„Бургас е вече културна столица. През 2019 вече ще има международно признание.“

„Защото е най-бързо развиващ се и най-хубав в последните години.“

„Бургас дава на България хора на културата и изкуството от години. Има традиции не в едно изкуство. Има всички условия за това. Има жажда за култура.“

„Защото е моят роден град и напоследък влага много усилия за развитие на културата.“

„Културният дух на града трябва да се възроди. Хората имат нужда от това.“

„Градът ни е културна столица от доста време, сега, когато придоби и европейски облик, нещата си идват естествено.“