400 000 българи - лоши длъжници

Най-доброто от печата

21-10-2013, 05:48

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

Увеличава се броят на продадените на търг имоти от частните съдебни изпълнители

В България има поне 400 000 лоши длъжници. Този извод може да се направи от данните на Камарата на частните съдебни изпълнители. 

Статистиката им показва, че в момента при тях има 600 000 дела. “Това не означава, че в България има 600 хил. длъжници, тъй като има фирми, срещу които са заведени над 100 дела, например от служители за неизплатени заплати. Но с известна условност може да се каже, че длъжниците у нас са поне 400 000”, обясни пред “Труд” шефът на контролния съвет на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.


Повечето от въпросните 600 000 дела са натрупани от предишни години. “Висящо дело при съдебния изпълнител обаче не значи, че по него длъжникът не плаща, напротив. Масово длъжниците си плащат малко по малко или им се удържат пари от запори, но просто делото не приключва, защото не е събрана цялата сума”, уточни Дичев. По думите му почти всеки влиза в кантората на съдебния изпълнител с въпроса дали може да плаща на части.

Тази година за първи път, откакто преди 7 години събирането на дългове стана частно, съдебните изпълнители имат по-малко дела. Досега всяка година броят им нарастваше средно с по 20%. За първото шестмесечие на 2013 г. новите дела на изпълнителите са 100 000, което е 5000 по-малко от същия период на м.г. От новите дела 60% са за дългове към бизнеса и 20% - към банки. “Ако тенденцията за намаляване на делата е трайна, това ще е добра новина, защото може би пикът на кризата вече е минал и вървим към стабилизация. Що се отнася до банките, това ясно показва, че голямата вълна на лошите кредити е преминала”, коментира Дичев.

ПОВЕЧЕ ИМОТИ СЕ ПРОДАВАТ НА ТЪРГОВЕТЕ

Увеличава се броят на продадените на търг имоти от частните съдебни изпълнители, сочи статистиката. За първото полугодие са изтъргувани 4800 имота, а за цялата минала година са били 7780.

Причините за раздвижването са няколко, обясни Георги Дичев от Камарата на частните съдебни изпълнители. Първата е, че продажбите вече имат по-добра разгласа - вписването им в специалния регистър е задължително, а обявите вече се публикуват на сайта на местния окръжен съд. “Втората е, че интересът към нашите продажби се засилва. След толкова години криза на имотния пазар и липса на купувачи много хора изчакваха и някои вече са решили, че няма смисъл повече да се бавят с покупката на имот”, обясни Дичев. По думите му преди кризата на търг са се явявали по 30-40 души, до преди година - по 1-2-ма, но вече отново се събират по около 10 души.

410 МЛН. ЛВ. СА СЪБРАНИ ЗА 6 МЕСЕЦА

За първите шест месеца на годината частните съдебни изпълнители са събрали 410 милиона лева. Числото показва тенденция на спад, тъй като за м.г. частните изпълнители успяха да върнат на кредиторите над 1 млрд. лв.

Една от причините за намалението при събраните суми са законовите промени, според които от две години се плащат държавни и общински такси за всяка информация за длъжника, твърдят от бранша. Освен че бави изпълнението, това позволява на длъжниците да разпродават имоти, докато изпълнителите още събират данни за тях. Така те изпреварват и обезсмислят запорите.