Фрегатата се възражда като феникс от пепелта

Мисия Бургас

28-10-2013, 11:40

Автор:

Светлина Еленова

Всичко от Автора

Още по Темата:

Виж култовото заведение "Фрегата" след пожара

Собственикът на "Приморец" иска проекта, съветниците решават утре

Една от емблемите на Бургас  - Старата Фрегата, ще се възроди за нов живот, буквално от пепелта.

Живописният дървен кораб, останал само като носталгия от старите снимки и картички, отново ще се превърне в любимо място за срещи и разходки, ще посреща  туристите, които слизат на българска земя от круизните кораби, ще бъде типичната бургаска емблема на морския бряг.

Инициатор на проекта е Бургаската областна управа, с подкрепата на Общината, която се ангажира “Старата Фрегата” да бъде включен в общия градоустройствен план. 

Районът попада в Зоната за обществен достъп, популярна като проект „Супер Бургас”. Зоната обхваща част от Пристанище Бургас, ж.п.възел Бургас и Централна градска част и предвижда улесняване на достъпа до морето чрез схемата: ж.п.гара Бургас, автогара „Юг” и ул. „Александър Батенберг”. Единият от бъдещите подходи към Морска гара ще бъде именно край фрегатата. Възстановената уникална гемия ще запознава съвременните жители и гостите на града с миналото и традициите на Стария Бургас още при стъпването на български бряг и влизането в града. 

"Старата Фрегата” е закотвена трайно на сушата преди повече от 60 години. Култовото заведение бързо се превръща в една от легендите на Бургас. Магнетизмът на кораба и неповторимото му великолепие остават запечатани и в кино-шедьовъра „Опасен чар”. Точно на легендарната му палуба Невена Коканова и Тодор Колев пресъздават една от вечните сцени на българското кино.

Преди десетилетия корабът беше превърнат в популярен ресторант – атракция на „Балкантурист”. От1995 г. е предоставен за управление на тогавашния „Приморец турист”. След 10-ти ноември1989 г. „Старата Фрегата” постепенно запустява, заедно с целия южен участък на Морската градина. Постепенно ценният паметник на морското ни дело се превръща в свърталище на наркомани и клошари. Драмата завършва с предизвикания, вероятно от бездомници, пожар през май2011 г. Щетите са големи, според специалистите, защото целият кораб е бил построен преди много години от ценното тиково дърво.

Проектът за възстановяване на ресторант „Старата Фрегата”, чрез включването му в общия градоустройствен план на Бургас и с параметрите на съществуващия символ, закономерно се вписва в крайморския ансамбъл Старият Бургас – Гранд хотел „Приморец”. Пространството около култовата гемия в частта си към морето е решено ненатрапчиво, като преходът към алеите и зеленината на Морската градина е незабележим.  Подобен е и подходът към зоните на Стария Бургас и Морската гара, което отрежда на възкресения дървен кораб ключово място при реализирането на зоната за обществен достъп до транспортния възел, обединяващ трите видове превоз – железопътен, автобусен и морски.