Избрани Новини
Google чества 129 години от рождението Херман Роршах
Тестът му за мастилените петна е популярен за изследване на личността
Ако днес все още не сте посетили началната страница на Google, непременно отделете малко време и го направете. Днешният Google Doodle е посветен на 129-годишнината от рождението наХерман Роршах. А ако това име не ви говори нищо, тъкмо ще имате изгоден случай да научите повече за него.
Херман Роршах е швейцарски психиатър и психоаналитик, чиято дейност е била силно повлияна от Фройд. Той ще бъде помнен още дълго време заради своя тест с мастилени петна, известен като „Тест на Роршах с мастилени петна“, благодарение на който той е анализирал въображението на пациентите си. В последствие той дори се е опитвал по този начин да определи цялостната личност и неосъзнатите емоции на пациентите, на които се опитвал да постави диагноза, пише digital.bg.
Десетте картончета, от които е съставен теста през 1921 година търсят информация за емоционалните потребности на личността на базата на асоциациите с изображения от мастилени петна. Защо Google са решили да му отделят такова важно място?
Роршах никога не вижда приложението на откритието си, тъй като умира година след издаването на книгата си „Психодиагностика“, в която поставя основите на това мастилено изследване. Тестът е доразвит години след това от други учени и се превръща в най-популярният начин за изследване на личността.
Мечтата на психоаналитика обаче е била почти фанатична – да разкрие най-потайните кътчета на човешкото подсъзнание. Дали Google не са станали също експерти в това начинание със своите услуги и с този Doodle не поднасят реверанс към един от своите „учители“?
Отделно от това, въпреки че на повечето потребители може и да им изглежда несериозно някой психоаналитик да ги кара да стоят пред едно мастилено петно и да се опитват да намерят прилика с някой познат за тях предмет, този подход не е лишен от логика.
3D технологията е всъщност много по-близо до търсенето на подсъзнателни ефекти върху човешката психика, само че при нея се прави обратна връзка – от „размазаните“ петна към ясни образи.
Всички знаем, че без очилата оцветени в синьо и червено зрителите ще виждат образите неясно и размазано. С помощта на 3D очилата обаче, всичко си идва на мястото и пред тях се разкрива „скритата“ удивителна триизмерна картина.
По подобен начин Роршах се е надявал чрез своя метод на „мастиленото“ петно да „превърне“ неясните образи, които пациентите му виждат в ясно дефинирани „картини“ на техните емоции и въжделения.
За жалост, никога няма да разберем доколко „оригиналния“ тест е щял да бъде полезен, тъй като днес мнозина учени го смятат за псевдонаука, а една малка част от тях – за опасен за приложение. На едните можем и да не вярваме, като се има предвид, че една от най-големите технологични компании, която разработва интелигентни системи за следене на потребителските вкусове се интересува от този метод. А на другите можем да вярваме отново по същите причини – тъй като Google са обвинявани в масово следене на потребителите по целия свят.
Но ако всичко казано дотук ви изглежда маловажно и не намирате смисъл да се чества рождението на учен като Херман Роршах, можете да погледнете всичко откъм веселата страна, тъй като анализаторите от някои медии отдавна са забелязали удивителната прилика между психоаналитика и Брад Пит.
Топ Новини