Избрани Новини
Техникумите ще дават дипломи за наученото от живота
Това е възможност хората да получат документ за квалификация, без да се налага да плащат допълнително средства или да ходят на курсове",
200 професионални гимназии ще признават придобитите знания по време на работа, от хобита и при самообучение, за които липсват дипломи за квалификация, пише в. "Сега". Това ще става благодарение на система за валидиране на знанията, придобити по неформален път, разработена от Министерството на образованието. Чрез нея всички българи над 16 г. могат да документират уменията си, за които нямат свидетелства, без значение дали упражняват или не съответната професия.
"По този начин даваме възможност на хората да получат документ за квалификация, без да се налага да плащат допълнително средства или да ходят на курсове", коментира председателят на Националната агенция за професионално образование и обучение Емилиана Димитрова, която ръководи проекта. Сега се налага да се мине задължително курс от минимум 960 часа, който излиза над 1500 лв. Чрез системата човек, който може да ремонтира коли например, но няма диплома, ще може да получи свидетелство за професионална квалификация, като докаже уменията си по определен ред.
Заявлението за такова свидетелство ще се подава в една от 200-те гимназии за съответната професия. За доказване на опита ще са необходими документи - например трудова книжка. Ако няма такива, ще се представят изработени макети и предмети. Може да се наложи и доучване, но не в пълен обем на часовете. Накрая се полага държавен изпит по теория и практика наравно с учениците в училището.
До края на 2014 г. валидирането на умения през системата ще е безплатно, а от МОН се надяват дипломи за придобити от живота знания да получат минимум 1500 граждани. Най-често става дума за готвачи, бармани, сервитьори, счетоводители, автомонтьори, електротехници, специалисти за работа в офис и др.
СТАТИСТИКА
22% от работещите, или всеки пети, няма диплома за заеманата длъжност, показва допитване на образователното министерство. Само 35% от анкетираните работят професия, за която имат документ. При останалите 43% квалификацията само частично отговаря на ангажиментите. В почти 35% от случаите хората искат да си осигурят свидетелство за уменията заради кандидатстване за работа. 24% искат да го използват за кариерно развитие, около 20% - за атестиране или за повишаване на заплатата.