30-11-2013, 10:50

spartakpd.info (архив)

Димитър Иванов

Спартак чества половин век от спечелената шампионска титла

Спартак (Пд) чества 50 години от спечелването на своята шампионска титла. В момента отборът се намира Югоизточна "В" група, но това не пречи на привържениците на клуба да си припомнят златните времена от началото на 60-те години, когато "железните момчета" на Димитър Байкушев стават №1 в България.

През сезон 1962/1963 Спартак (Пд) печели 19 победи, 5 пъти завършва наравно и има 6 загуби с голова разлика 57:33, като изпреварва съгражданите си от Ботев (Пд) с 3 точки.

През този сезон Спартак (Пд) излъчва и голмайстора на първенството и това е Тодор Диев с 26 точни попадения.

„Триумф за пловдивския футбол”, гърмят вестниците през шампионската 1963 година. След като Спартак печели първото място, Ботев – купата по спортсменство и сребърните медали, Диев става голмайстор на първенството, а нападението на спартаклии е най-резултатното у нас. Третият пловдивски тим - Локомотив, завършва на 7-о място в класирането, а журналистите кръщават Пловдив „новата футболна столица” на България.