Каква химическа реакция всъщност протича в пералнята?

Преди десетилетия всичко беше просто. За пране бяха необходими само един сапун, топла вода и яки ръце. Днес по рафтовете на магазините освен десетки модели перални машини са подредени препарати за бяло, цветно, черно, фино и какво ли още не пране, а също специални продукти за вълна, пух, микровлакна. Но каква химическа реакция всъщност протича в пералнята между дрехите и праха, който трябва да им върне чистотата?
Във всички перилни препарати се съдържа един основен компонент – тензиди, подобна на сапуна субстанция, която понижава повърхностното напрежение на водата, “омрежва” дрехите и обвива механично отделените частици мръсотия, като ги държи изолирани във водата. Тензидите са посредници между водата и неразтворимите в нея нечистотии (разтворимите така или иначе бързо се отделят от дрехите и се пренасят във водно-перилната смес). Молекулите на тензидите притежават “опашка”, отблъскваща водата, която се ориентира към частиците мръсотия, и “глава”, обичаща водата и обърната към нея. Така “опакована”, мръсотията плува във водата.
Днес тензидите се произвеждат от петрол, за разлика от сапуна, чиито суровини са растителната мазнина, маста, лойта или костната мазнина. Те се “осапуняват”, като се разлагат химически на глицерин и мастни киселини чрез смесване с калиева или натриева основа и нагряване. Всъщност готовият сапун представлява калиеви или натриеви съединения на мастните киселини.
Когато водата е твърда, е необходим и омекотител за нея, който “излавя” варовика. В противен случай той “блокира” тензидите и те не могат да свършат никаква полезна работа.
В същото време ензими разграждат петната, съдържащи белтъчини, мазнини и скорбяла. Допълнително добавени алкали (натриев или калиев карбонат) зареждат отрицателно всички нишки и мръсни частици. Тъй като са с еднакъв електрически заряд, те се отблъскват взаимно и нечистотията се отделя по-лесно от тъканта.
Силикони потискат образуването на пяна, а регулиращи вещества предотвратяват събирането на праха за пране на топка. В препаратите е възможно да се съдържат и избелващи и ароматизиращи вещества, които да “убият” миризмата на самия перилен прах. Изсветляващи субстанции пък се грижат да не допуснат пожълтяване на дрехите. Те абсорбират невидима ултравиолетова светлина и я превръщат в синя, която заедно с жълтото придава бял основен цвят.
Наред с всичко описано досега в кутията или пластмасовата опаковка има и
вещества, предотвратяващи корозията и промяната на цвета на самата перална машина.
Прането се оказва истинска наука, но, слава Богу, ние не сме принудени да я изучаваме в детайли. Достатъчно е да изберем подходящия препарат за съответните дрехи. И да натиснем копчето.