Променена наредба на Здравното министерство обрича онкоболните

Животът

10-01-2014, 07:00

Снимка:

интернет

Автор:

Лили Иванова

Всичко от Автора

Спорният текст е приет, без да е минал обществено обсъждане

Само веднъж годишно здравната каса ще прибавя нови лекарства за рак, които да плаща на болниците. Това гласят промените в Наредба 40 на Здравното министерство. Изменението обаче ощетява болните, тъй като забавя достъпа до нови терапии. Така вместо пациентите да се лекуват с най-модерните онколекарства, те ще чакат до 12 месеца, което може да е фатално за тях.

В публикувания проект за изменение на Наредба 40 от 4 декември 2013 г на сайта на Министерство на здравеопазването за обществено обсъждане липсва текст, който след това е наличен в обнародваната наредба на 27 декември 2013 г. в Държавен вестник. За това алармираха  пациентски организации „Заедно с теб”.

„Този текст не е минал през процедура обществено обсъждане.”, категорични са от организациите. Интересното в случая е, че липсващият текст без обществено обсъждане е добавен директно в секцията Забележки  на обнародваната на 27 декември 2013 г. Наредба 40, която гласи:

§ 10.

2. В част „Забележки“ се създава т. 9:

„9. Националната здравноосигурителна каса веднъж годишно, в срок до 25 декември, извършва анализ на включените през годината в Позитивния лекарствен списък по чл. 262, ал. 6, т. 2 ЗЛПХМ нови международни непатентни наименования на лекарствени продукти и на новите показания на съдържащи се в него лекарствени продукти по т. 5 и 6, които не е заплащала. За тях Националната здравноосигуритела каса заплаща от началото на следващата календарна година.“

Организациите ще атакуват наредбата във Върховния административен съд и пред Омбудсмана.

Пациенските организации са притеснени, тъй като за навлизането за реимбрусация на нови лекарства, особено за тежки онкологични заболявания,  една  година е прекалено голям срок и застрашава живота на пациентите.

„Не може пациент с пряка опасност за живота да чака една година да бъде взето решение за осигуряване на скъпо и животоспасяващо  лечение.”, казва Пенка Георгиева - председател на пациентското сдружение.

В обращение към Омбудсмана организациите молят да бъде извършена проверка относно този казус. Да сигнализира институциите и да излезе със становище във връзка с процедурното нарушение, тъй като този текст не е минал през обществено обсъждане.

„Разбираме желанието на здравите здравни чиновници от институциите да спестяват публични средства, но не е редно това да става за сметка на например тежко болни онкологично болни пациенти, за които новото лекарство е единствен шанс за спасяване на живота.”, пишат от организациите.

В тази връзка, те предлагат преразглеждане на казуса и осигуряване на реимбурсация по Наредба 40 на три месеца.