Избрани Новини
136 години Освобождение на Стара Загора
13-01-2014, 11:59
Снимка:община Стара Загора
Автор:Starazagorautre
Още по Темата:136 години от Освобождението на Казанлък и боевете при Шейново и град Шипка
Да си спомним за загиналите в боевете
Днес се навършват 136 години от повторното Освобождение на Стара Загора по време на Руско-турската освободителна война 1877 – 1878 г.
Заместник-кметът Иванка Сотирова и председателят на Общински съвет Емил Христов присъстваха на отслужената по този повод в Енорийски храм „Света Троица“ заупокойна света литургия.
На 19 юли (стар стил) 1877 г. Стара Загора е опожарена от войските на Сюлейман паша по време на Руско-турската освободителна война. На 22 юли Девети Кавказки драгунски полк, предвождан от херцог Николай Максимилиянович Лайхтенбергски, влиза в Стара Загора и освобождава града. На 23 юли ген. Гурко и ген. Столетов са тържествено посрещнати в града. На 24 юли ген. Гурко свиква заседание на българските първенци. Избрана е привременна управителна комисия с председател П. Р. Славейков – организатор на първата гражданска власт в града.
На 29 юли херцог Лайхтенбергски напуска Стара Загора и се отправя към Нова Загора, където е трябвало да се съберат всички части на Гурковския отряд за превземането на града от турците. На 30 юли отрядът на херцог Лайхтенбергски поема обратно пътя към Стара Загора, за да не нахлуят турците в незащитения град.
В същото време 40-хиляден турски отряд, командван от Сюлейман паша, се насочва към Стара Загора и на 31 юли предприема настъпление срещу града. След 6-часов бой войските от Предния отряд се оттеглят към Шипченския проход. Но част от опълченците и казаците се барикадират в града и съпротивата им продължава до вечерта на 1 август. В боевете при Стара Загора Самарското знаме, подарено на опълченците от жителите на град Самара, получава първото си бойно кръщение. С него в ръка геройски загива командирът на Трета опълченска дружина подп. Павел Калитин.
След тежките отбранителни боеве градът е превзет, опожарен и сринат до основи от турските войски, убитите са безчет. В старозагорската църква “Света Троица” – в храма и двора, са избити хиляди души мирно население. Много млади жени и деца са отвлечени в робство. Градът остава 5 месеца в ръцете на турците.
На 13 януари 1878 г. Стара Загора е освободена повторно от три полка гренадири, командвани от ген. А. П. Струков.
Топ Новини