Да се справим с болното гърло

Животът

23-01-2014, 08:40

Снимка:

интернет, архив

Автор:

Plovdivutre.bg

Всичко от Автора

Още от деца сме запомнили: ако ни боли гърлото, имаме нужда от шал и топло мляко. Но така е според нашата народна медицина. На други места е точно обратното – лекуват болното гърло със студено.

Кой е прав и кой – не. Ето по няколко аргумента в полза на едното и другото схващане:

5 аргумента за студеното

• Действа като натурална анестезия

Студеното намалява усещането за болка – това е основния му ефект и той се проявява много бързо. Охлаждането на раздразненото гърло със студена напитка или сладолед наистина действа като анестезия – намалява чувствителността на лигавиците и с това болката спада.

• Намалява отоците

Студеното свива кръвоносните съдове и така намалява отоците на тъканите, които ни пречат да преглъщаме и говорим нормално.

• Затруднява размножаването на бактериите

Бактериите се развиват и размножават по-бавно на ниска температура. Затова студеното спира развитието на възпалителния процес в гърлото. При употребата на топли напитки е обратното – болестотворните бактерии се размножават по-бързо, настинката се задълбочава и нараства опасността от усложнения.

• Сладоледът е калоричен и се преглъща лесно

Възпаленото гърло е раздразнено и на практика не можем да преглъщаме нормално никаква храна. Сладоледът е изключение. Кремообразната му структура не дразни гърлото, а съдържащите се в него белтъчини и въглехидрати ни зареждат със сили.

• Студеният компрес всъщност загрява

Макар да звучи абсурдно на пръв поглед, хладният влажен компрес засилва притокът на топлина към гърлото. Особено ако сложим върху него дебела вълнена тъкан – най-лесно шал.

5 аргумента за топлото

• Подобрява общото състояние

Когато ни е топло, се повишава настроението ни. А хладните течности или храна напротив – засилват симптомите на болното ни гърло и покачват температурата. Появява се усещане за слабост и сънливост.

• Намалява спазмите

Студената храна или напитки предизвикват спазми на кръвоносните съдове, което затруднява преглъщането и дишането. Топлата супа, бульон или пюре са натурални противовъзпалителни средства не по-лоши от сладоледа. Те не травмират гърлото и възстановяват силите.

• Аюрведа препоръчва топлото

Според традиционната индийска медицина аюрведа сладоледът, както и останалите млечни продукти карат организма да произвежда повече слуз. Това означава, че хремата, която е типична за всяка настинка, се засилва от сладоледа, слизестите тъкани стават по-чувствителни и преглъщаме по-трудно.

• Лекарствата действат по-добре

При по-висока температура на засегнатите от болестта места лекарствата действат по-ефективно. Когато меките тъкани на гърлото са по-влажни (което се постига при по-висока температура), лекарството има възможност да се усвои по-добре, а и по-бързо.

• Поддържа имунитета

Охлаждането може и да води за кратко до облекчение на болковите симптоми в гърлото. Но от друга страна така се забавя процесът на оздравяване. Всяко охлаждане отслабва имунитета. Това важи особено за децата и по-възрастните.

В крайна сметка къде е истината?

1. Дори да звучи парадоксално, лечението на болното ни гърло със студено е наистина ефективно. Но това важи единствено за самото начало на заболяването. Тогава действително можем да докажем максимата "Клин клин избива". Ако обаче след няколко часа състоянието ни не се подобри, а напротив – симптомите се задълбочат, значи студеното не помага и е време да прибегнем до добре познатите ни средства за лечение – с топла супа и шал около гърлото.

2. Не бива дори да се опитваме да лекуваме да лекуваме децата със студено. Особено ако температурата вече се е покачила над 38 градуса и се е появила треска.

3. Ако симптоматичното лечение, без значение дали със студено или с топло, не е повлияло състоянието в продължение на 3 дни, време е да се потърси помощ от лекар – трябва да се установи каква е конкретната причина за болестта и да се вземат мерки. Например при остър фарингит основното лечение е с противовъзпалителни лекарства, при ангина и друга бактериална инфекция – с антибиотици.

4. Студеното е отличен начин за закаляване, включително и на гърлото. Но това трябва да става само когато сме напълно здрави. Добър метод за закаляване е гаргарата с билкова отвара от лайка и невен. Тя трябва да се прави всеки ден в течение най-малко на 2 седмици, като постепенно се понижава температурата на разтвора до наистина студен. Това е метод, който е доказано ефективен и при малки деца, които често боледуват. /zdrave.bg