Реформаторският блок в Бургас почете жертвите на комунизма

Реформаторският блок в Бургас и Съюзът на репресираните отбелязаха заедно 1 февруари-Деня на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим. По традиция на тази дата в храм „Св. Богородица” всяка година се чете заупокойна молитва за стотиците жертви след 9 септември. Днешната панихида, отслужена от отец Радослав, събра десетки бургазлии, които запалиха свещи и преляха вино за душите на починалите. Сред тях бяха и близки на загиналите.

„За нас е много важно да поддържаме паметта на обществото жива. Панихидите за жертвите са не само почит, те имат и по-важна цел - да напомнят на хората истинската история и какво се е случило по време на комунизма. Днес все още липсва истината за всички над 20 000 души, загинали от режима и стотиците хиляди осъдени от Народния съд”, казаха лидерите на Реформаторския блок.

Историята обаче помни, че в Бургас в периода между 1944г. и 1989г. без съд и присъда са убити около 300 души. Реално престъпленията на комунистически режим започват след 9 септември. До края на декември се извършват най-големите издевателства над интелектуалния елит на България. След това започва да действа Народният съд, който до 1945 година издава 2012 смъртни присъди.

Датата 1 февруари не е избрана случайно. Тя е обявен за Ден на почит и признателност към жертвите на комунистическия режим с решение на Министерски съвет от 2011г. Причината е, че именно на 1 февруари през 1945г. комунистическият Народен съд издава смъртните присъди на тримата регенти, застанали начело на държавата в края на Втората световна война. Същата съдба среща много министри, офицери и общественици още на следващия ден.