Шахматистка на Асеновец се класира за финал на Държавното

15-02-2014, 23:25

Петър Боев

Мария Васова може да помогне на Виктория Радева също да спечели квота

Шахматистката на Асеновец (Асеновград) Мария Васова спечели квота за участие във финала на Държавното първенство за жени по класически шахмат. Това стана факт, след като Васова матира с белите фигули Ива Пенчева в предпоследния 8-и кръг от полуфиналите в Новотел Пловдив.

По този начин Мария събра актив от 6 точки и заема второ място във временното класиране. За финала се класират първите 4 състезателки, като представителката на Асеновец няма как да бъде изместена от Топ 4.

Сигурна за финала е и водачката Светла Йорданова от Етър, която е с 6,5 точки.

В последния 9-и кръг утре 3 шахматистки ще спорят за 2 места, което прави партиите доста интересни.

Засега на 5-о място е пловдивчанката Виктория Радева от Спартак (Пд) с 4,5 точки. Днес Вики победи Дарена сиркова от Локомотив 2000 (Пд), а утре играе с черните срещу предпоследната Цвета Василева от Локо (Пд), която има до момента само 1,5 точки.

В същото време класиралата се вече Мария Васова може да помогне на Вики, ако победи четвъртата в класирането Нургюл Салимова (5 точки). С 5,5 точки пък е Цвета Галунова, която играе с черните срещу Габриела Антова.