Избрани Новини
Да срещнеш мастодонт в Дорково
Плиоценският парк отвори врати през септември 2013
Ако не сте виждали мастодонт, разходете се до родопското село Дорково. Тук се намира първият и единствен до момента у нас Плиоценски парк. Ето какво трябва да знаете за Дорково
Къде се намира село Дорково и как да стигнете до там?
Село Дорково се намира на 135 км от София и на 83 км от Пловдив. До него лесно може да се стигне по магистрала Тракия, като свиете на отбивката за Пазарджик. С кола пътят ще ви отнеме между 1 час и 30 минути и 2 часа (от София).
Ако нямате личен автомобил, трябва да стигнете до Пазарджик и оттам да хванете автобус за Дорково. Предварително проверете графиците на компаниите-превозвачи, понеже автобусите до Дорково не са много редовни.
Плиоценският парк в Дорково
Плиоценският парк в Дорково отвори врати през септември 2013. Той представлява музей, в който са представени скулптури, експозиции и останки на животни от епохата Плиоцен. Музеят е изграден точно тук, защото в близката местност Кокалите се намира най-голямото на Балканите и второто по мащаб в Европа струпване на находки от епохата Плиоцен.
Разкопки тук е имало още преди 30 години, когато български и френски археолози откриват първите останки от животни. През годините откритията се множат, като накрая се събират в музей.
Музеят в Дорково е огромна кръгла сграда от метал и със стъклен купол. В една от залите с рисунки е показано как е изглеждала местността преди 5 млн. години. Център на експозицията е огромната близо 4-метрова скулптура на мастодонт, изработена от български скулптор. В основната зала можете да видите също 10-метрова диорама (умален макет) на местността преди 5 млн. години.
Крепостта Цепина
Ако сте в района, не пропускайте да посетите средновековната крепост Цепина, която е само на няколко километра. Тя е била част от българската държава още през IX век. Някога тук се е намирала една от най-внуштелните крепости, разположени на 250 дка площ. На върха на хълма е имало замък. Макар днес да не е запазена голяма част от крепостта, останки от стените са още там и определено има какво да разгледате.
В подножието на хълма също така има и хижа, в която можете да нощувате, за да разгледате пълноценно района.
Работно време и цени
Музеят работи всеки ден. От ноември до февруари (включително) работното време е от 10:00 до 17:00.
От началото на март до края на октомври музеят преминава на лятно работно време – 10:00 до 19:00.
Входът за деца до 3г. е безплатен. За възрастни – 5 лв., а за студенти – 3 лв. Във входната такса е включен и входът за крепостта Цепина и туристическия център към нея. / rozali.com
Топ Новини