Избрани Новини
Социолозите в ПУ говорят за противоречията на наследството
07-03-2014, 07:03
Снимка:plovdiv.utre.bg, архив
Автор:Plovdivutre.bg
Форумът представя емпирични изследвания и инакомислия през 80-те години, учените дебатират за обществото, в което сме живели до 1989 г.
Конференция на тема „Противоречията на наследството (за един виртуален музей на СОЦ-а)“ организират на 7, 8 и 9 март Институтът за критически изследвания към Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” и Катедрата „Социология и науки за човека“ на Философско-историческия факултет във висшето училище.
Всички сесии и студиа на форума ще се проведат в зала „КОМПАС“ на Ректората на Пловдивския университет. Официален старт на проявата на 7 март в 10:00 ч. ще дадат ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ проф. д-р Запрян Козлуджов и научният секретар на конференцията Деян Деянов.
В рамките на проявата освен доклади по теория и емпирични изследвания, са предвидени и няколко студиа върху инакомислията на 80-те години, представяния на книги и на изложби, както и дебати върху обществото, в което българинът живее до 1989 г.
Първият доклад, озаглавен „Беше ли това социализъм?”, ще изнесе съпредседателят на Международния борд на директорите на ИКСИ проф. Растко Мочник от Университета в Любляна. Сесии, разпределени в тридневната програма са обединени около темите: „Историческа социология на СОЦ-а – биополитика, анатомополитика“, „Историческа социология на СОЦ-a – обществото на мрежите“, „Историческа социология на СОЦ-a – новини от миналото“, „Прочитите на СОЦ-наследството“, , „Прочитите на СОЦ-наследството – дискурсите на антикомунизма: метаморфози“ и „Виртуалният музей като социоаналитична клиника“.
В техните рамки ще бъдат представени теми като „Спокойна атмосфера за другарско общуване, приятна отмора и забавления – ‘заведенията за обществено хранене’ през 1960-те”, „Санитарната култура: тоалетни предизвикателства”, „Портрет на здравния работник като биополитик”
ИНСТИТУТ ЗА КРИТИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ КЪМ ПУ „ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ“
Институтът за критически социални изследвания е основан през 1991 г., а от 2000 г. е съвместно звено на ПУ „Паисий Хилендарски” и Фондация „Критика и хуманизъм”. Негови постоянни членове са 19 изследователи от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, Софийския университет „Св. Климент Охридски”, Нов български университет, Института за философски изследвания и Института по социология към БАН, както и трима специализанти. Приоритетите в политиката на Института са: преодоляване на каноничните граници между социални и хуманитарни науки, баланс между фундаментална теория и емпирично изследване, единство на изследователски, образователни и издателски програми, обвързване на академизма с гражданско участие в критическата публичност. От създаването си Институтът за критически социални изследвания е осъществил над 50 изследователски, издателски и образователни проекта и е организирал над 30 конференции. За своите постижения ИКСИ бе номиниран за наградата “Хана Арент” през 1998 г.
Институтът има три теоретически сектора: “Историческа социология”, “Критическа теория” и “Философска логика”. Емпиричните изследвания на ИКСИ се провеждат чрез неговата Лаборатория по практическа логика и етнометодология.
ИКСИ разполага с библиотечен фонд по историческа социология, критическа теория и философска логика, с видеоархив от седмични кинопрегледи от периода на социализма и други визуални данни, както и с архив от дневници от периода на социализма.
От 1999 г. приоритетните изследователски програми на ИКСИ са „Историческа социология на социализма” и „Практическа логика и комуникативна рационалност”. В процес на подготовка е списание „Хетеродоксия”, орган на Института.
Образователните програми на Института се осъществяват чрез катедрите „Философия” и „Критическа и приложна социология” на Философско-историческия факултет на Пловдивския университет, с които ИКСИ е обвързан чрез дългогодишно изследователско сътрудничество.
Топ Новини