Ударът на социалните мрежи! Как да защитим бъдещето си

Животът

15-03-2014, 16:51

Снимка:

интернет

Автор:

Plovdivutre.bg

Всичко от Автора

Няколко полезни съвета от Forbes

Имате ли снимки на профила си във Facebook, на които сте в нетрезво състояние? Тагнати ли сте в снимка от ергенското парти на приятел, на която определено има и танци на пилон? Вероятно след тежък ден на работа ви се е случвало да влезете в Twitter, за да напишете нещо за шефа си. Може би профилът ви в Linkedin е толкова празен, че си просите хората да не се свързват с вас?

Независимо дали кандидатствате за бизнес училище или за работа, може би е време да прегледате онлайн присъствието си и да разчистите всякакви снимкови доказателства или словесни тиради, които биха ви злепоставили и да демонстрирате вашето ниво на професионална заангажираност, съветва Forbes.

Слабата преценка по отношение на изявите ви онлайн дори може да ви коства настоящата работа. Социалните медии продължават да размиват границата между професионалния и личния ни живот. А това, което правите онлайн, говори много за вас.

В тази връзка бизнес училищата и работодателите се интересуват да узнаят дали профилът, който сте представили в своята молба за кандидатстване или CV, съвпада с вашата идентичност на пазара, на вашето работно място и в социалните медии.

Ето пет съвета, които да обмислите, по отношение на вашата онлайн марка:

Направете персонален онлайн одит

Потърсете името си в интернет, като започнете с Google, Yahoo и Bing. Ако то се споменява на първите няколко страници, това може да окаже негативно влияние върху вашата кандидатура. След това е време да премахнете всякакво неподходящо съдържание.

Ако се съмнявате, трийте

Прегледайте историята си от постове, коментари и стари снимки във Facebook, Twitter, блогове и подобни сайтове, ако имате нещо, което всички могат да видят и което ще ви се отрази лошо. Постове от сексуален характер, споменаване на наркотици, просташки изказвания и т.н. може да не се приемат добре от евентуалния ви работодател или от учебното заведение.

Обновявайте редовно профила си в LinkedIn и се присъединявайте към групите университети, в които кандидатствате

Можете да направите даже и още една стъпка по-напред, като се присъедините към групите, които водят дебат в сферите, от които твърдите, че се интересувате. Учебните заведения очакват от вас да сте добър в нетуъркинга, а добре развитият профил в LinkedIn може да ви помогне да пресъздадете този образ. Не забравяйте за подходящата снимка.

Започнете да поддържате по-професионален образ във Facebook, Twitter и подобни платформи

Бъдете заангажирани с учебните заведения, в които сте се прицелили, като ги "следвате" и "ретуитвате" техни съобшения и "харесвате" страниците им във Facebook. Така ще сте информирани за последните новини и ще подобрите познанията си за съответното учебно заведение.

Обмислете да промените настройките за поверителност

Ако се колебаете, може би си струва да промените настройките на профилите си в социалните мрежи, така че само избрана група хора да могат да виждат миналите и бъдещите ви постове. Постовете в социалните медии често са спонтанни, нефилтрирани и пресъздават това как се чувствате в определен момент от времето. Те често се използват за изпускане на парата. Когато обаче останат там за постоянно и могат да бъдат видени от всеки, помнете, че те се превръщат в част от личната ви марка. Ако имате навика да пускате такива спонтанни постове, е препоръчително да промените настройките си така, че те да не могат да бъдат виждани от други хора извън вашето най-близко обкръжение. Трябва да сте внимателни и всичко, което пускате в социалните медии, трябва да бъде точно отражение на това кой сте, както и на това как искате да бъде видяна личната ви марка от външния свят. Не допускайте да ви съдят по миналото ви, докато работите толкова усърдно, за да изградите бъдещето си./ profit.bg