Избрани Новини
Проф. Михаил Константинов: БСП и ДПС - 8 евромандата, ГЕРБ и реформаторите - 7
Ако мандатите на управляващите са под 8, ще трябва да се ходи на избори
- ГЕРБ и ДПС предложиха да се разшири съставът на ЦИК, така че да "има за всички". Това добра идея ли е, проф. Константинов?
- Добра идея е, още повече, че обикновено ЦИК е имала 21-25 членове. Но съставът на ЦИК няма голямо значение, важни са гласовете на избирателите. Гледам, че БСП нещо не са много ентусиазирани от тази идея, но и това няма значение. ГЕРБ и ДПС в момента имат заедно 131 гласа. Колкото да си направят правителство, ако искат.
- Обяснявахте по една телевизия, че евровотът може да се окаже незаконен. Как може да стане това?
- Имах предвид, че трябва стриктно да се спазват сроковете: за назначаване на комисии, за приемане на правилник и т.н. Има хронограма на изборния процес и тя трябва да се спазва. Просто има закон. А всяко формално нарушение на закона (то друго не може и да бъде) може да доведе до искане за касиране на резултата. И затова ЦИК трябва много внимателно, бързо и качествено да работи. Желая им успех!
- Всички говорят за "кафето на мира", което Борисов и Местан изпиха онзи ден в Кърджали. Виждате ли знак за нещо различно от изход с квотния казус в ЦИК?
- Аз срещи на български политици не обсъждам. Искам обаче да напомня, че избори се печелят с гласове, а не с квоти в комисиите.
Нека напомня два фундаментални факта. Когато през 2001 г. дойде царят и помете всички от политическата сцена, от 80 хил. души изборна администрация той имаше нула представители - нито член на ЦИК, нито член на РИК, нито член в секционните комисии.
Никого си нямаше. И ги помете.
ГЕРБ през 2009 г. също помете тройната коалиция, а имаше един-единствен представител в ЦИК. Тогава т.нар. опозиция също нямаше представители в ръководството на ЦИК. Защото председател, зам.-председател и секретар бяха от БСП, НДСВ и ДПС. Т.е. тройната коалиция държеше всички ръководни постове и въпреки това ГЕРБ ги размаза. А БСП стигна най-ниския резултат в цялата си следвоенна история. Така че, който се бори за квоти, губи катастрофално изборите. Да си го запишат това правило някъде и да си го четат преди лягане.
- Защо всъщност изникна този казус?
- Нека още веднъж да кажа: нито новият кодекс е толкова добър, нито старият е толкова лош. Старият кодекс, известен като кодекса "Фидосова", беше един нормален европейски изборен закон, без нито един фундаментален порок.
Новият кодекс "Манолова" е по-добър и също няма фундаментални дефекти. Е, има една неясна методика, но ще я поправяме, като му дойде времето. Но в него има една процедура, която вече гръмна. Не е казано по каква схема се разпределят квотите в ЦИК, докато в стария кодекс това беше казано - по метода на най-големия остатък. Вместо това в новия кодекс пише - разпределят се според представителството в парламента. Но не е ясно как точно. Затова именно се изпокараха.
- Социолози виждат три битки на евровота - между БСП и ГЕРБ, между малките играчи и между националистическите формации. Как ще завършат?
- Имат основание социолозите за тези три условни битки. Според мен са възможни два парламента. В единия резултатите в мандати са 6:5:3:2:1, а в другия 6:5:3:1:1:1.
- Кой е победителят?
- Изборите ги печели ГЕРБ, но с малко. Вероятно ще има мандат повече от БСП, но може двете партии да имат и равен брой мандати. Обаче като гласове ГЕРБ печели
Както винаги е печелил, когато се е явявал на избори с БСП. Седем или осем пъти е "играл" срещу тях и винаги ги бие. Факт. И сега води - не с много, но води.
- Как ще изглежда битката между малките играчи?
- В момента по влияние "България без цензура" е четвърта сила и вероятно ще има два евромандата, ако изборите са тази неделя. За 25 май - не знам.
Реформаторският блок също стои стабилно, като най-вероятно ще има един евромандат. Ако Господ им помогне, ще имат и втори, но не виждам откъде ще го вземат.
- АБВ?
- АБВ са между нула и един евромандат. Имат приличен процент, но не са им мотивирани достатъчно избирателите. В средата на таблицата ДПС стои стабилно, избирателите му са мотивирани на макс.
- "Атака" и НФСБ непрекъснато си сменят местата в различните проучвания. Какви са шансовете им?
- Блокът около Валери Симеонов стои по-добре от партията на Волен Сидеров, но не може да прескочи бариерата. Засега.
- Питам ви, защото в момента "Атака" играе на русофилска струна, но се конкурира с БСП и АБВ за този вот.
- В момента БСП категорично губи от казуса "Украйна", защото е в много разкрачено положение. Лидерите на БСП се опитват да угодят на Брюксел, където им е авантата, докато електоратът им гледа носталгично към Русия. Накратко: ръководството държи проевропейска линия, но имат проруски електорат. От това печели АБВ, защото Георги
Първанов по-хитро отигра ситуацията. Той твърдо каза, че не трябва да има санкции срещу Русия, с което на българските русофили им падна балсам на сърцето... Волен Сидеров също откровено е против санкциите срещу Русия, което е обяснимо предвид неговия генезис.
Но ако им стиска на западняците, да кажат - ето ви червената линия, ако я пресечете - война. Иначе изобщо не е ясно кой печели и кой губи от тези санкции: Западът или Русия. Защото икономиката на Русия е доста омешана със западната. Освен това
на Запад се оядоха, не им се дават жертви, а и ръководството им е слабо. И му личи. Ако излезе нещо хубаво от цялата история, то е западняците да се поучат и да не разчитат на енергия главно от Русия. Нека, както се казва, да си диверсифицират доставките. И да консумират по-малко.
- Кой ще обере русофилския вот?
- Априлските проучвания ще покажат какво е влиянието на конфликта в Украйна върху евровота. "България без цензура" определено и АБВ донякъде обират част от този вот.
- Ще има ли предсрочни парламентарни избори?
- Хората не гласуват масово на евроизбори. През 2007 г. до урните отидоха под 2 млн. българи, а през 2009 г. - малко над 2,5 млн. И на двата евровота активността беше доста под тази за парламентарни избори. Става така, защото българинът си мисли: "Защо да ходя да им гласувам на някакви да вземат по 20 000 евро месечно?" На предстоящия вот обаче повече хора ще се разходят до урните - около 2,9 млн., защото той се възприема от всички като знак за това дали ще има предсрочни избори.
В тази връзка най-вероятно е БСП плюс ДПС да имат 8 евромандата, а ГЕРБ и Реформаторският блок - 7.
Ако БСП и ДПС паднат под 8 мандата, ще трябва да се ходи на предсрочни избори. Ако се качат на 9, което е по-малко вероятно, може БСП сама да отиде на избори, за да си затвърди победата. Но в България такива работи не се случват. Всеки гледа да си изкара мандата и да усвои там каквото може...
- Социолозите съобщават, че около две трети от българите искат да избират депутатите си мажоритарно. Защо това не се случва?
- Това не е проблем толкова на изборен кодекс, а е решение на политиците. Те трябва да се разберат искат ли мажоритарни избори, или не. Тогава в Изборния кодекс може лесно да се направят съответните поправки.
- След Украйна и Крим иде ред и на България - вярвате ли на пророчеството на в. "Правда"?
- Доста безотговорно се говори това за една натовска държава. Ако някой притисне натовска държава, ще получи тотален отпор от НАТО, а ако я нападне - може да получи и ядрен отговор. Всички го знаят това. И както никой не смее да нападне Русия, така никой не смее да нападне натовска държава. НАТО има една основна цел - да защитава своите членове, дори с цената на война. Не знам някой да е отменил тази върховна цел. А иначе всеки е свободен да пише каквото си иска - толкова глупости съм прочел, че не ме учудва нищо.
Топ Новини