Избрани Новини
Лятото ще е дъждовно до юли, после топло и сухо
Мека зима, топла пролет, дали лятото няма да ни опече с горещи вълни? Или пък сезонът ще си отмъсти със студ за рекордните досегашни горещини и през лятото ще си износим якетата? На фона на, меко казано, все по-странното време е логично да си го помисли човек. Но в дългосрочните метеорологични прогнози времето не дава признаци за крайности. Или поне засега брутални сценарии не се очакват, пише "24 часа".
Прогностичните модели за 2014-а за България сочат по-дъждовен април, май и първата половина на юни и време като за море до края на лятото. През оставащите седмици от пролетта ще се задържи сравнително топло, но дъждовно. Ще продължи в тези рамки докъм средата на лятото, а през юли и целия август ще е топло и сухо. Това е дългосрочната прогноза, която Петър Янков, шеф на метеорологичния център ТВ-МЕТ, подготви за в. "24 часа". За толкова напред в календара е рисковано да се правят изчисления, но анализ на моделите на големите климатични офиси засега дава основание точно за такава прогноза, обясни експертът.
Топло и влажно време са рай за размножаване на комари и кърлежи. Ако общините не пръскат редовно, популациите ще се размножат мощно.
Подобно на сегашното краткотрайно захлаждане ще има и през идните сряда-четвъртък.
В най-студените дни на Страстната седмица температурите ще са 12-17 градуса, но бързо ще започнат да се повишават отново. Процесът ще е почти идентичен с времето от днес до Цветница - бързо застудяване и постепенно затопляне.
Веднага след Великден обаче България и особено западните райони ще влязат в мокър период. Валежите ще преизпълнят нормата за април с 50%, смята Янков. Той очаква продължителни и интензивни дъждове да има и през май. Тогава е възможно да вали близо двойно повече от обичайното за това време на годината. По-обилни ще са количествата в Западна България и в планините. Като цяло около абитуриентските балове времето няма да е по-студено от традиционното за месеца.
През май по Черноморието ще е по-хладно, отколкото във вътрешността на страната, но за компенсация на хората там по-рядко ще им се налага да излизат с чадър.
Ако разделим вертикално страната на две, средните температури за месеца ще са 24-29 градуса в западната част и 21-27 за източните райони, предвижда метеорологът.
Тенденцията за по-интензивни валежи ще се задържи и през първата половина на юни. Преваляванията ще са типично летни, често и с градушки. След 15-и се очаква да започне по-сух период в цялата страна.
Юли обикновено е най-топлият у нас, макар че през последното десетилетие има и изключения, при които август леко изпреварва като краен резултат.
По-чести ще са валежите само в планините и особено в Рило-Родопския масив. Като отпускарско предупреждение звучи и прогнозата за дъждовно лято и по Западното
Средиземноморие. Докато в Централна и Северна Европа ще се радват на типично топло време, обясни Петър Янков.
Метеорологът смята, че и там, и у нас са възможни и дни с екстремни явления, които през последните 10 г. зачестяват. Опасните ефекти от изменението на климата вече се усещат на всички континенти и повечето държави не са подготвени за рисковете, се казва в доклад отпреди няколко дни на Организацията на обединените нации. Тя препоръчва на правителствата да вложат усилия в мерки срещу бързото затопляне на планетата.
Топ Новини