12-04-2014, 19:45

БГНЕС

Владимир Иванов

Сините губят с 1:2 от Литекс след 2 гола от засада

Левски остана без визи за Европа, след като загуби дербито с Литекс с 1:2. Във виновник за поражението на "сините" се превърна съдийската бригада начело с Никола Попов, след като и двата гола за гостите бяха твърде съмнителни.
Головете бяха дело на Армандо Ваюши и Румен Руменов, а почетното попадение за столичани бе дело на Владислав Мисяк.

Във виновник за загубата се превърнаха и журналистите, които отрязаваха мачът на "Герена". Те бяха нападнати от феновете на сините на почивката. До ексцесии не се стигна.

За важния двубой Топчо отново не изневери на себе си и направи няколко промени в състава.

Въпреки жизненоважните 3 точки, той отново включи двама юноши в стартовите 11 в лицето на Владислав Мисяк и Радослав Цонев.
На врата път очаквано започна Горан Блажевич, а в центъра на защитата се завърна Станислав Ангелов, който замени наказания Аймен Белаид.
Рожденикът си партнираше с Павел Чмовш, а като бегове се изявяваха Рикардо Нунеш и Дъстли Мулдер.

В дефанзивен план действаше още Даниел Димов, а пред него започна именно Радослав Цонев.
По крилата атакуваха Мисяк и Пламен Крумов, а атаката на Левски за пореден път бе водена от Валери Божинов. Той бе подпомаган от Рафаел Бастос, който напоследък рядко попада в титулярния състав.

Срещата започна равностойно като в първите минути и двата тима действаха предпазливо.
В 16-ата минута Пламен Крумов проби по дясното крило, след което центрира отлично в наказателното поле към Божинов, но Пиргов успя да излезе и да улови.
В 23-ата минута гостите стигнаха до гол, въпреки че останаха съмнения за засада. Ваюши се озова зад отбраната на „сините” след грешка на Чмовш, след което футболистът на ловчанлии прехвърли технично плонжиралия Блаженич за 1:0.
Само три по-късно домакините имаха възможност да изравнят чрез Мисяк, който се озова на стрелкова позиция, но младокът се засуети, а последвалият му изстрел бе париран от стража на „оранжевите”.

След половин час игра голмайсторът Ваюши отправи тежък удар от дистанция, но Блажевич предотврати сигурен втори гол.
Такъв все пак падна две минути преди почивката, а попадението буквално вбеси феновете на Левски, които скочиха на съдиите.
Джордан бе намерен зад защитата на столичани, а страничният съдия не маркира засада, въпреки че такава имаше. Нападателят продължи към Руменов, който първоначално пропусна от чиста позиция, но при последвалата добавка все пак успя да удвои преднината на гостите.
В заключителните секунди възпитаниците на Топузаков успяха да се върнат в срещата, след груба грешка в защитата на Литекс.

Мисяк бе изведен отлично от Бастос и талантливият юноша промуши топката покрай Пиргов.

В началото на втората част Топузаков извърши и трите си смени предвид вялата и безидейна игра на неговите възпитаници.
Първи излезе Рикардо Нунеш, който отстъпи мястото си на друг „син” кадър- Мики Орачев.
В 53-ата минута терена напуснаха Валери Божинов и Радослав Цонев, за сметка на Цветан Генков и Ларсен Туре.

Промените видимо освежиха „сините”, които в разстояние на няколко минути създадоха две опасности пред Илко Пиргов.
Първо Ларсен Туре се озова сам срещу стража на „оранжевите”, но ударът му бе париран, а секунди след това Генков бе повален в наказателното поле, но реферът Никола Попов даде знак играта да продължи.

В 64-ата минута отново Туре изпусна златна възможност да изравни, след като от чиста позиция стреля в тялото на Пиргов.
Последваха силни минути за столичани, които буквално натикаха гостите в собствената им половина.

Те обаче не доведоха до гол, а в заключителната четвърт на срещата гостите успяха да притъпят темпото на игра.
Пет минути преди края на двубоя Пламен Крумов стреля опасно от фаул, но вратарят на Литекс за пореден път се намеси блестящо.